Przejdź do zawartości

Zupa z płetwy rekina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zupa z płetwy rekina

Zupa z płetwy rekina (chiń.: 魚翅湯) - słynne danie kuchni chińskiej, ze względu na wysoką cenę, serwowane zazwyczaj podczas wystawnych bankietów i przyjęć weselnych. W przeciwieństwie do innych zup chińskich, podawanych zazwyczaj na zakończenie posiłku, zupa z płetwy rekina otwiera bankiet, gdyż uważa się, że pobudza apetyt. Podobnie jak zupa z jaskółczych gniazd jest ceniona bardziej ze względu na konsystencję niż na smak.[potrzebny przypis], który niektórzy oceniają jako nijaki[1]. Przed wykorzystaniem suszona płetwa rekina wymaga wielogodzinnej obróbki, polegającej na naprzemiennym moczeniu w gorącej wodzie i gotowaniu w wywarze z imbiru, cebuli i wina ryżowego.

Kontrowersje

[edytuj | edytuj kod]
Zupa z płetwy rekina, mimo etycznych kontrowersji istniejących wokół tego dania, wciąż jest jedzona w wielu miejscach na świecie. Podaje się ją również w niektórych restauracjach.

W przeciwieństwie do płetw, mięso rekina nie cieszy się popularnością, więc najczęściej rekiny, po obcięciu im płetw (ang. finning) wyrzuca się jeszcze żywe do morza[1][2]. Proceder ten od lat wywołuje protesty organizacji ekologicznych, co jednakże nie wpłynęło na ograniczenie konsumpcji[3].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b g, 5 smaków poznanych w Azji, które mnie nie zachwyciły [online], Hong Kong Dreaming, 2 stycznia 2014 [dostęp 2021-04-19] (pol.).
  2. Shark Finning [online], Humane Society International [dostęp 2021-04-19] (ang.).
  3. Finning. [dostęp 2011-12-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-16)].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]