Związek Polaków na Łotwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Związek Polaków na Łotwie
Państwo  Łotwa
Siedziba Ryga
Data założenia 14 stycznia 1990
Rodzaj stowarzyszenia stowarzyszenie
Profil działalności kultura
Prezes Ryszard Stankiewicz
Powiązania Europejska Unia Wspólnot Polonijnych
brak współrzędnych
Strona internetowa

Związek Polaków na Łotwie (ZPŁ; łot. Latvijas Poļu savienība) – stowarzyszenie Polaków na Łotwie założone w 1990 w Rydze, kontynuator Związku Polaków w Łotwie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Związek powstał 14 stycznia 1990 na Zjeździe Polaków z Łotwy z przekształcenia Towarzystwa Kultury Polskiej istniejącego od 1988. Określił się jako prawny spadkobierca polskich organizacji działających na Łotwie, przede wszystkim Związku Polaków w Łotwie (1922–1934; 1939–1940). Pierwszym prezesem ZPŁ została Ita Kozakiewicz.

Cele działalnia i działalność[edytuj | edytuj kod]

Celem działania organizacji jest ochrona tożsamości Polaków na Łotwie, pielęgnowanie języka polskiego oraz dziedzictwa kulturowego związanego z polskością na Łotwie.

Siedziba organizacji mieści się w Rydze w gmachu Związku Towarzystw Kultur Narodowych Łotwy im. Ity Kozakiewicz. Obecnie Związek ma 15 oddziałów (Ryga, Dyneburg, Rzeżyca, Krasław, Jakobsztat, Jełgawa, Jurmała, Lipawa, Tukums, Lucyn, Małta, Kieś, Dobele, Bowsk i Windawa). Obecnym prezesem organizacji jest Ryszard Stankiewicz, a wiceprezesem – wieloletnia poprzednia prezes ZPnŁ, Wanda Krukowska.