Zygmunt Magner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób malarza Zygmunta Magnera na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Zygmunt Magner (ur. 3 grudnia 1937 w Katowicach, zm. 5 lutego 2011 w Warszawie) – polski malarz neoekspresjonista.

Studia ukończył w 1967 r. Był stypendystą rządu Holandii. Uprawiał malarstwo, rysunek, grafikę artystyczną i użytkową. Profesor Wydziału Grafiki na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Znany przede wszystkim jako malarz neoekspresjonista, tworzący również grafikę artystyczną i użytkową.

Był laureatem w konkursach graficznych i malarskich, m.in.: Złoty Medal za grafikę – Festiwal Sztuki w Warszawie, wyróżnienie – Biennale Sztuki w Koszycach (Czechosłowacja), I Nagroda i liczne wyróżnienia w konkursach na „Najpiękniejszą Książkę”, nagrody i wyróżnienia w konkursach „Grafiki Miesiąca” w Warszawie.

Przedstawiał swe prace na 25 wystawach indywidualnych w Polsce, Niemczech, Holandii oraz na ponad 200 wystawach zbiorowych polskiej sztuki w Polsce i wielu innych krajach Europy, Ameryki, Afryki i Azji.

Jego prace znajdują się w muzeach w Warszawie, Gdańsku, Przemyślu, Katowicach, w Waszyngtonie, Lincoln w stanie Nebraska (USA).

Pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie (kwatera D29-tuje-3)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [hhttp://www.cmentarzekomunalne.com.pl/mapa/mapa.php?cment=PWZKI&rzad=TUJE&kwatera=D%2029&grob=3&dane=+imie=+nazwisko=Magner+check_nazwisko=on+check_ur=+rok=1800+miesiac=1+dzien=1+rok2=2021+miesiac2=5+dzien2=18+check_zg=+rok_zg1=1800+miesiac_zg1=1+dzien_zg1=1+rok_zg2=2021+miesiac_zg2=5+dzien_zg2=18+cmentarz=#kotwica Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]