Zygmunt Najgebauer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zygmunt Najgebauer
Data urodzenia

5 lutego 1911

Data i miejsce śmierci

24 marca 1977
Toruń

Zawód, zajęcie

sędzia

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi
Odznaka Grunwaldzka

Zygmunt Najgebauer (ur. 5 lutego 1911, zm. 24 marca 1977) – doktor nauk prawnych, sędzia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studia prawnicze ukończył na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stopień doktora nauk prawnych uzyskał w 1967 roku na tej samej uczelni[1], po obronie rozprawy doktorskiej na temat ławników ludowych w procesie karnym.

Do 1948 roku służył w Wojsku Polskim w stopniu porucznika. Następnie pracował na kierowniczych stanowiskach w administracji państwowej.

Od sierpnia 1957 roku rozpoczął pracę w wymiarze sprawiedliwości. Pełnił obowiązki wiceprezesa Sądu Powiatowego w Aleksandrowie Kujawskim, a następnie był sędzią w Toruniu. W okresie prac Komisji Kodyfikacyjnej był delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Uczestniczył w pracy społecznej w Zrzeszeniu Prawników Polskich oraz Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich.

Za działalność społeczną i zawodową był odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Grunwaldzką i innymi odznaczeniami.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Dr. Zygmunt Najgebauer poświęcił swoje zainteresowania zawodowe prawu karnemu. W czasopismach prawniczych ogłosił wiele artykułów, komentarzy i przeglądów orzecznictwa w sprawach gospodarczych.

W dorobku naukowym posiadał trzy tomową „Bibliografię prawa i postępowania karnego”, którą napisał wraz z prof. dr hab. Feliksem Prusakiem[2].

Śmierć przerwała mu pracę nad czwartym tomem tej bibliografii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Doktoraty na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu. [dostęp 2010-06-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (pol.).
  2. Openlibrary. [dostęp 2010-06-22]. (ang.).