Boris Dumienko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Boris Dumienko
Борис Мокеевич Думенко
Ilustracja
komkor
Data i miejsce urodzenia

1888
?

Data śmierci

11 maja 1920

Przebieg służby
Siły zbrojne

Armia Imperium Rosyjskiego
Armia Czerwona

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa,
wojna domowa w Rosji †

Odznaczenia
Order Czerwonego Sztandaru
Carskie:
Order św. Jerzego I klasy (Imperium Rosyjskie) Order św. Jerzego II klasy (Imperium Rosyjskie) Order św. Jerzego III klasy (Imperium Rosyjskie) Order św. Jerzego IV klasy (Imperium Rosyjskie)

Boris Mokiejewicz Dumienko (ros. Борис Мокеевич Думенко, ur. 1888, zm. 11 maja 1920) – uczestnik rosyjskiej wojny domowej, jeden z twórców czerwonej kawalerii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził znad Donu, z rodziny inogorodnych (nie Kozaków). Walczył w I wojnie światowej, dosłużył się stopnia wachmistrza[1].

Po rewolucji październikowej, w pierwszych miesiącach wojny domowej w Rosji utworzył nad Donem oddział czerwonych partyzantów, który brał udział w starciach z siłami białych Kozaków dońskich. Następnie walczył na czele pułku kawalerii i 4 dywizji kawalerii – pierwszej dywizji kawalerii, jaka powstała na froncie południowym wojny domowej w Rosji. Odznaczył się w bitwach o Carycyn i stanicę Wielikokniażeską[1]. W kwietniu 1919 r. na czele jednostek kawalerii wchodzących w skład 10 Armii dowodził uderzeniem w kierunku Rostowa nad Donem. Manewr ten, skoordynowany z ofensywą w Donbasie, odniósł początkowe sukcesy i zagroził otoczeniem trzonu Sił Zbrojnych Południa Rosji. Ostatecznie jednak uderzenie czerwonych zostało odparte i 10 Armia musiała wycofać się na północ[2].

1 korpus kawalerii utworzony przez Dumienkę został 19 listopada 1919 r., w toku operacji woronesko-kastornieńskiej, przekształcony w 1 Armię Konną pod dowództwem Siemiona Budionnego[3]. Dumienko pozostał dowódcą 2 korpusu i odegrał znaczącą rolę podczas operacji chopiorsko-dońskiej[4], a następnie operacji rostowsko-nowoczerkaskiej[1], 7 stycznia 1920 r. zajmując Nowoczerkask[5]. Następnie korpus Dumienki brał udział w operacji dońsko-manyckiej, odnosząc początkowo 28 stycznia znaczące sukcesy, jednak następnego dnia został zmuszony do wycofania się[6].

Siły podległe Dumience, podobnie jak 1 Armia Konna Budionnego, dopuściły się w zajętych miastach rabunków na masową skalę[1]. W celu uspokojenia mieszkańców miast władze radzieckie zdecydowały się pokazowo ukarać Dumienkę[1]. Dowódca kawalerii, cieszący się dotąd ogromnym szacunkiem i sławą wśród czerwonych[1][7], został aresztowany oficjalnie za zabójstwo komisarza politycznego jego korpusu[7], W. Mikeladzego, 23 lutego 1920 r. w stanicy Bagajewskiej[1]. Następnie oskarżono go również o akty grabieży i przemocy wobec ludności cywilnej oraz o antysemityzm[1]. Do aresztowania Dumienki przyczynił się również Dmitrij Żłoba, który dowodził w jego korpusie brygadą kawalerii[8] oraz Siemion Budionny, który rywalizował z nim o sławę głównego twórcy czerwonej kawalerii[7]. Usunięcie Dumienki miało odwrócić uwagę od faktu, że również 1 Armia Konna Budionnego podczas przekraczania Donu i Manycza poniosła porażkę w starciu z kawalerią białych[7].

6 maja 1920 r. trybunał rewolucyjny skazał Dumienkę oraz jego sztabowych współpracowników (Marka Kołpakowa, Michaiła Abramowa, Iwana Blecherta oraz Siergieja Krawczenkę) na śmierć. Prośba o ułaskawienie została odrzucona, wyrok wykonano 11 maja tego samego roku. W 1964 r. Dumienko został zrehabilitowany[1]. W radzieckiej historiografii jego udział w wojnie domowej był nadal przemilczany, a odniesione przez niego zwycięstwa przypisywano oddziałom Budionnego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j J. Kaługin, ТАЙНА РАССТРЕЛА ДУМЕНКО: ПРИЗНАНИЯ БЕЖАВШЕГО ИЗ МОГИЛЫ, „Nowyj Istoriczeskij Wiestnik”, 2008.
  2. E. Mawdsley, Wojna..., s. 220.
  3. J. D. Smele, The „Russian”..., s. 134.
  4. Хопёро-донская операция 1919, [w:] Гражданская война и военная интервенция в СССР. Энциклопедия, Sowietskaja Encikłopiedija, Moskwa 1983.
  5. J. D. Smele, The „Russian”..., s. 135.
  6. Dono-Manyczskaja opieracija 1920, [w:] Grażdanskaja wojna i wojennaja intierwiencija w SSSR. Encikłopiedija, Sowietskaja Encikłopiedija, Moskwa 1983.
  7. a b c d J. D. Smele, The „Russian”..., s. 137.
  8. Olga Morozowa, Легендарный командир Стальной дивизии Дмитрий Жлоба (1887-1938) – глазами своих бойцов [online], www.relga.ru, 2008 [dostęp 2018-06-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]