Émilien Cabuchet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Émilien Cabuchet
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

16 sierpnia 1819
Bourg-en-Bresse

Data i miejsce śmierci

24 lutego 1902
Bourg-en-Bresse

Narodowość

francuska

Dziedzina sztuki

rzeźbiarstwo

Émilien Cabuchet (ur. 16 sierpnia 1819 w Bourg-en-Bresse, zm. 24 lutego 1902 tamże) – francuski rzeźbiarz, autor dzieł o tematyce religijnej. Najbardziej znany jako autor popiersia św. Jana Vianneya – proboszcza z Ars.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Bourg-en-Bresse w 1819 roku w rodzinie inteligenckiej. Kształcił się w szkołach jezuickich się w Chambéry, później w Hiszpanii. Po powrocie do Francji uczył się w Beaux Arts w Lyonie. Ostatecznie jednak zainteresował się rzeźbą. Studiował ją w Paryżu i Rzymie[1].

Wykonał kilka rzeźb, które uczyniły go znanym jako twórcę dzieł sakralnych[1]. Były to m.in. pomnik św. Wincentego a Paulo w Châtillon-sur-Chalaronne, św. Marty w Marsylii, czy Panny z Dzieciątkiem w Gap.

W 1858 roku, ksiądz Toccanier, przyjaciel Jana Vianneya, zlecił rzeźbiarzowi zadanie wykonania popiersia proboszcza z Ars, którego już wówczas wielu uważało za świętego. Jednak Vianney konsekwentnie odmawiał pozowania do rzeźby. Wówczas Émilien Cabuchet udał się do kościoła na rekolekcje prowadzone przez proboszcza. Mieszając się z tłumem pielgrzymów, przez 8 dni pracował nad swoim małym woskowym popiersiem, który ostatecznie udało mu się wykonać. Po śmierci przyszłego świętego zrealizował swoje najsłynniejsze dzieło, przedstawiające Jana Vianneya na kolanach podczas modlitwy[2].

Prywatnie Émilien Cabuchet był ożeniony od 1877 z Marguerite de Fresquet. Miał czwórkę dzieci.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]