Łętownia (struga)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Łętownia (rzeka))
Łętownia
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Struga
Długość ok. 21 km
Źródło
Miejsce w Wierzchowinie
Wysokość

226 m n.p.m.

Współrzędne

50°51′02″N 22°49′49″E/50,850556 22,830278

Ujście
Recypient Wieprz
Miejsce

w okolicach wsi Nielisz

Wysokość

191 m n.p.m.

Współrzędne

50°48′26″N 23°02′18″E/50,807222 23,038333

Położenie na mapie powiatu zamojskiego
Mapa konturowa powiatu zamojskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”

Łętowniastruga na Lubelszczyźnie, lewoboczny dopływ Wieprza. Łętownia posiada swoje źródło na terenie gminy Żółkiewka we wsi Wierzchowina. Do Tworyczowa ciek utrzymuje bieg o kierunku południowo-wschodnim, gdzie zmienia kierunek na wschodni. Płynie tak do Gościńca, gdzie zmienia kierunek na północny. W Gruszce Dużej zmienia kierunek znowu na wschodni i kilka kilometrów dalej wpływa do Wieprza. W okolicach Bzowca i w Gruszce Małej Pierwszej przyjmuje dwa bezimienne dopływy. Dolinę Łętowni porastają takie rośliny jak: brzoza niska, turzyca Davalla, kukułka krwista, kukułka szerokolistna, goździk okazały, kruszczyk błotny, goryczka wąskolistna, kosaciec syberyjski, groszek błotny, zerwa kulista, ciemiężyca zielona[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]