Żajna Szekierbiekowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Żajna Szekierbiekowa
Data i miejsce urodzenia

17 grudnia 1989
Szymkent

Obywatelstwo

Kazachstan

Wzrost

154 cm

Trener

Wiktor Nieczaj

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Kazachstan
Mistrzostwa świata
srebro Nowe Delhi 2018 51 kg
brąz Astana 2016 51 kg
Igrzyska azjatyckie
srebro Inczon 2014 51 kg
Mistrzostwa Azji
złoto Astana 2010 54 kg

Żajna Kurmanbiekowna Szekierbiekowa (ros. Жайна Курманбековна Шекербекова; ur. 17 grudnia 1989 r. w Szymkencie) – kazachska bokserka, srebrna i brązowa medalistka mistrzostw świata, srebrna medalistka igrzysk azjatyckich, złota medalistka mistrzostw Azji. Występowała w kategoriach od 51 do 54 kg[1].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Przygodę z boksem zaczęła w 2007 roku.

W 2010 roku zdobyła złoty medal mistrzostw Azji w Astanie w kategorii do 54 kg. W finale przegrała z Kim Hye-song z Korei Północnej. Tego samego roku uczestniczyła również na igrzyskach azjatyckich w Kantonie. Odpadła w pierwszej rundzie z Annią Albanią z Filipin.

Dwa lata później na mistrzostwach Azji w Ułan Bator przegrała z Japonką Ayaką Minową w ćwierćfinale. Podczas majowych mistrzostw świata w Qinhuangdao została wyeliminowana w pierwszej rundzie przez Brazylijkę Éricę Matos.

Na igrzyskach azjatyckich w Inczonie w 2014 roku zdobyła srebrny medal w kategorii do 51 kg. Po kolejnych zwycięstwach nad Japonką Tomoką Kugimiyą, Ri Hyang-mi z Korei Północnej i Mjagmardulamyn Nandinceceg z Mongolii przegrała w finale z Mary Kom z Indii[2]. W 2015 roku nie dała rady pokonać w ćwierćfinale Chinki Ren Cancan podczas mistrzostw Azji w Ulanqab.

W maju 2016 roku przegrała w półfinale z Angielką Nicolą Adams, zdobywając brązowy medal mistrzostwach świata w Astanie. W ćwierćfinale pokonała Niemkę Azizę Nimani[3]. Tym występem zapewniła sobie możliwość udziału w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro[4]. Tam w rywalizacji kobiet do 51 kg przegrała w pierwszej swojej walce w ćwierćfinale z Francuzką Sarah Ourahmoune 0:3[5].

W 2018 roku na mistrzostwach świata w Nowym Delhi zdobyła srebrny medal. W ćwierćfinale pokonała Sandrę Drabik, a w półfinale – Japonkę Tsukimi Namiki. W finale zaś przegrała z Pang Chol-mi z Korei Północnej 0:5[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]