Amaurobius antipovae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Amaurobius antipovae
Marusik et Kovblyuk, 2004
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Rodzina

sidliszowate

Rodzaj

Amaurobius

Gatunek

Amaurobius antipovae

Amaurobius antipovaegatunek pająka z rodziny sidliszowatych.

Gatunek ten został opisany w 2004 roku przez Juriego Marusika i Mikołę Kowbluka[1][2].

Długość ciała u samicy wynosi od 5,3 do 5,8 mm, z czego od 2,6 do 2,8 mm przypada na karapaks, u samca długość wynosi od 5,6 do 6,8 mm, z czego na karapaks przypada od 2,8 do 3,1 mm. Ciało żółtawobrązowe z ciemnymi znakami na żółtym karapaksie, brązowymi szczękoczułkami, ciemnoszarymi kropkami na spodzie opistosomy oraz ciemnymi pasami i białą przepaską na jego wierzchu. Trzy szare pierścienie zdobią udo, goleń i nadstopie odnóży krocznych. Samiec ma na goleniach nogogłaszczków 5 wyraźnych apofiz: dwie brzuszne, dwie boczne i lancetowatą grzbietową. Apofiza środkowa prosta, u nasady z trójkątnym wyrostkiem. Stosunkowo długie tegulum ma rozwidloną apofizę z kolczastym wyrostkiem. Część szczytowa embolusa cienka, nasadowa gruba i tam osadzony jest konduktor. Samica ma epigynum o pośrodku przewężonej i nieoddzielonej od reszty płytce środkowej[1].

Gatunek znany wyłącznie z Suchumi w gruzińskiej Abchazji[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Yuri M. Marusik, Mykola M. Kovblyuk. New and interesting cribellate spiders from Abkhazia (Aranei: Amaurobiidae, Zoropsidae). „Arthropoda Selecta”. 13 (1-2), s. 55-61, 2004. 
  2. Norman I. Platnick: Amaurobius antipovae. [w:] World Spider Catalog Version 16.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2016-04-22].