Anakonda żółta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anakonda żółta
Eunectes notaeus[1]
(Cope, 1862)
Anakonda żółta
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady
Rząd łuskonośne
Podrząd węże
Rodzina dusiciele
Podrodzina boa
Rodzaj anakonda
Gatunek anakonda żółta
Systematyka Systematyka w Wikispecies
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Anakonda żółta, anakonda paragwajska, anakonda południowa (Eunectes notaeus) – gatunek węża z rodziny dusicieli, występujący w Ameryce Południowej (m.in. w Argentynie, Brazylii, Boliwii, Paragwaju i Urugwaju). Mniejszy krewniak anakondy zielonej. Podobnie, jak inne anakondy jest gatunkiem ziemnowodnym.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Dość masywny wąż. Głowa wąska, słabo wyodrębniona od reszty ciała. Oczy i nozdrza umiejscowione stosunkowo wysoko na głowie, co jest przystosowaniem do ziemnowodnego trybu życia. Ciało węża jest żółte z czarnymi, owalnymi plamami. Wielkość anakondy żółtej sięga ok. 3,5 m (według niektórych źródeł czasem 4 m). Obecnie coraz częściej hodowany w terrariach gdzie osiąga ok. 3 m i rzadko ten rozmiar przekracza. Gatunek ten jest podobny do Eunectes deschauenseei.

Pożywienie i polowanie[edytuj | edytuj kod]

Jak u reszty dusicieli polowanie polega na pochwyceniu ofiary uzębionym pyskiem i owinięcie się wokół niej splotami własnego ciała. Śmierć ofiary następuje najczęściej w wyniku utopienia z racji tego, że wąż jest biernym łowcą i najczęściej poluje leżąc w wodzie i czekając na ofiarę. Żywi się głównie rybami, ptakami i mniejszymi ssakami.

Przypisy

  1. Eunectes notaeus w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)