Anchista pilosa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anchista pilosa
Shi et Liang, 2013
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze drapieżne

Rodzina

biegaczowate

Podrodzina

Lebiinae

Plemię

Lebiini

Podplemię

Physoderina

Rodzaj

Anchista

Gatunek

Anchista pilosa

Zasięg występowania
Mapa występowania
Rekordy A. pilosa zaznaczone czarnymi kołami (●)

Anchista pilosagatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych i podrodziny Lebiinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2013 roku przez Shi Honglianga i Liang Hongbina na łamach „ZooKeys”. Jako miejsce typowe wskazano Bengaluru w indyjskim stanie Karnataka. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „owłosiona”[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 7,8 mm. Głowę ma rudożółtą z żółtym pierwszym członem czułków i rudobrązowymi ich członami dalszymi, rzadko owłosioną, pozbawioną mikrorzeźby i punktowania. Przedplecze jest rudożółte z jasnożółtymi rozpłaszczeniami brzegów bocznych, owłosione, niewyraźnie mikrorzeźbione, na dysku pozbawione punktowania, w zarysie sercowate, najszersze tuż przed środkiem długości, o brzegach bocznych zagiętych kanciasto pośrodku i silnie zafalowanych przed kątami tylnymi, kątach tylnych lekko rozwartych i płatowatej nasadzie. Linia środkowa jest niewyraźna, a umiarkowanie głębokie dołki przypodstawowe zaopatrzone są w kilka punktów. Ubarwienie pokryw jest brązowawae z żółtymi rozpłaszczeniami bocznymi oraz dużą, rozmytą, żółtawą łatą pośrodku, zajmującą międzyrzędy od pierwszego do piątego. Rzędy są płytkie, słabo punktowane, międzyrzędy zaś słabo sklepione, gęsto i regularnie owałosione oraz pokryte wyraźną mikrorzeźbą. Trzecie międzyrzędy pokryw mają po pięć chetopoów, a piąte międzyrzędy po dwa chetopory, wszystkie słabo widoczne. Spód ciała jest żółty. Odnóża mają żółtawe uda i golenie oraz żółtawobrązowe stopy. Te ostatnie u samca w przypadku pary środkowej mają dwa kompletne szeregi włosków adhezyjnych na członach od pierwszego do trzeciego. Samiec ma genitalia o płacie środkowym edeagusa wyprostowanym, płaskim, lekko ku szczytowi rozszerzonym, o lekko pośrodku zakrzywionym brzegu lewym. Płaska, zaokrąglona blaszka wierzchołkowa leży na prawej stronie i nie zakrzywia się dogrzbietowo. Endofallus jest nieregularnie łuskowany i zesklerotyzowany, w okolicy ujścia zaopatrzony w dwa przeciętnie zesklerotyzowane flagella[1].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Owad orientalny, endemiczny dla Indii, znany tylko z lokalizacji typowej w Karnatace[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Hongliang Shi, Hongzhang Zhou, Hongbin Liang. Liang H, Shi H, Zhou H (2013) Taxonomic synopsis of the subtribe Physoderina (Coleoptera, Carabidae, Lebiini), with species revisions of eight genera. „ZooKeys”. 284, s. 1-129, 2013. Pensoft Publishers. DOI: 10.3897/zookeys.284.3983. ISSN 1313-2970.