Armand Ryfiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Armand Ryfiński
Armand Ryfiński
Data i miejsce urodzenia 29 listopada 1974
Warszawa
Zawód polityk, przedsiębiorca
Alma Mater Wyższa Szkoła Ubezpieczeń i Bankowości
Stanowisko poseł na Sejm VII kadencji (od 2011)

Armand Kamil Ryfiński (ur. 29 listopada 1974 w Warszawie[1]) – polski przedsiębiorca i polityk, z wykształcenia ekonomista, poseł na Sejm VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1999 ukończył studia na Wydziale Technicznej i Ekonomicznej Diagnostyki Ubezpieczeniowej Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości[1]. Od 1998 prowadził własną działalności gospodarczą[2], m.in. w dziedzinie technicznej i ekonomicznej diagnostyki ryzyka.

Początkowo związany z RACJĄ Polskiej Lewicy, z ramienia której bez powodzenia kandydował do Rady m.st. Warszawy w wyborach samorządowych w 2010[3]. Następnie został prezesem zarządu Stowarzyszenia Ruch Poparcia Palikota oraz przystąpił do Ruchu Palikota. W wyborach parlamentarnych w 2011 kandydował z 1. miejsca na liście tej partii w okręgu wyborczym nr 17 w Radomiu. Uzyskał mandat poselski, otrzymując 7812 głosów[1][4].

W październiku 2013, w wyniku przekształcenia Ruchu Palikota, został działaczem partii Twój Ruch. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2014 bezskutecznie ubiegał się o mandat w okręgu Warszawa II z ramienia Europy Plus Twój Ruch, uzyskując 1053 głosy[5]. We wrześniu tego samego roku wraz z grupą posłów opuścił TR[6], a w następnym miesiącu współtworzył koło poselskie Bezpieczeństwo i Gospodarka[7]. W wyborach samorządowych w listopadzie 2014 kandydował na stanowisko prezydenta Częstochowy z ramienia komitetu Wolne Miasto Częstochowa, zajmując 7. (ostatnie) miejsce z wynikiem 607 głosów[8]. W lutym 2015, w wyniku rozpadu koła BiG, został posłem niezrzeszonym.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Mieszka w Warszawie, żonaty z Alicją, ma dwoje dzieci.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]