Asset-backed securities

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy rodzaju instrumentu finansowego. Zobacz też: inne znaczenia skrótu ABS.

Asset-backed securities (ABS) - rodzaj instrumentu finansowego, będącego zabezpieczeniem (listem zastawnym) na róznego rodzaju aktywach. Nazwą tą określa się wszystkie papiery wartościowe opierające się na sekurytyzowanych aktywach.

Instrument ten został po raz pierwszy wprowadzony w USA na początku lat 80. na potrzeby rynku hipotecznego. Ich zabezpieczeniem mogą być dowolne aktywa, np.: kredyty hipoteczne, pożyczki na zakup samochodu, kredyty dla studentów, należności z kart kredytowych, leasing, tantiemy, czy także zyski przynoszone przez filmy.

Ustanowienie ABS odbywa się w procesie sekurytyzacji wyodrębnionych przez inicjatora, którym najczęściej jest bank, pewnej puli wierzytelności, które sprzedaje specjalnie utworzonemu podmiotowi – Special Purpose Vehicle (SPV). SPV zdobywa później na rynku finansowym środki na refinansowanie tych wierzytelności poprzez emisję i sprzedaż papierów wartościowych zabezpieczonych przyszłymi wpływami gotówkowymi z aktywów lub samymi aktywami.

W ten sposób bank przenosi swoje ryzyko kredytowe z udzielonych kredytów i pożyczek na inwestorów, którzy lokują pieniądze w tym instrumencie, w zamian za perspektywę przyszłych zysków. Jedną z kluczowych ról w wycenie wartości i ryzyka tego instrumentu finansowego mają oceny agencji ratingowych.

Instrument ten uznawany jest za jeden z czynników, które przyczyniły się do ogólnoświatowego kryzysu z 2007 r., m.in. ze względu na toksyczne aktywa będące ich zabezpieczeniem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rzeczpospolita, 2011-08-04, str. 3 i 4