Austrocercoides tunta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Austrocercoides tunta
Theischinger, 1993
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

widelnice

Rodzina

Notonemouridae

Rodzaj

Austrocercoides

Gatunek

Austrocercoides tunta

Austrocercoides tuntagatunek widelnicy z rodziny Notonemouridae.

Gatunek ten opisany został w 1993 roku przez Günthera Theischingera. Miejsce typowe znajduje się w lesie, 4 km od góry Mount Oakleigh. Epitet gatunkowy tunta oznacza w języku Aborygenów włócznię i nawiązuje do kształtu epiproktu[1].

Długość ciała samców wynosi od 5 do 5,8 mm, a ich przedniego skrzydła od 5,9 i 6,4 mm. U samic długość ciała wynosi od 6,5 do 6,9 mm, a przedniego skrzydła od 7,6 do 7,7 mm. Głowa z wierzchu czarnobrązowa, od spodu nieco jaśniejsza, wyposażona w czułki i głaszczki barwy ciemnonoszarawobrązowej. Tułów od szarawo- do czarnobrązowego, odwłok zaś od żółtawoszarego do szarawobrązowego. Skrzydła przezroczyste, jasnobrązowo przydymione i brązowo użyłkowane. Odnóża o czarnobrązowych biodrach i krętarzach żółtawoszarych oraz szarobrązowych stopach i pazurkach. Uda są u ciemnoszarawobrązowe z szarawobrązowymi przepaskami. Golenie u nasady czarno- a w dalszej połowie szarawobrązowe, zaś pomiędzy tymi częściami jaśniejsze. Samcze narządy rozrodcze charakteryzuje lekko wydłużony tylno-środkowo dziewiąty tergit oraz młoteczek epiproktu z krótką, zakrzywioną „rączką” i stożkowatą „główką”[1].

Owad znany tylko z australijskiej Tasmanii[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Günther Theischinger. New species of Australian stoneflies (Insecta: Plecoptera). „Linzer biol. Beitr.”. 25 (2), s. 821-832, 1993.