Bad Schwalbacher Kurbahn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bad Schwalbacher Kurbahn
Dane podstawowe
Zarządca

Bad Schwalbacher Kurbahn-Verein eV

Długość

1,6 km

Rozstaw szyn

600 mm

Sieć trakcyjna

spalinowa

Zdjęcie LK
Skład turystyczny BSK
Historia
Lata budowy

1926

Rok otwarcia

1926 / 2000

Rok zawieszenia ruchu

1991

Bad Schwalbacher Kurbahn (skr. BSK) – kolej wąskotorowa uzdrowiskowa zlokalizowana w miejscowości Bad Schwalbach w Niemczech (Hesja).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historyczna koleba nr 24

Pod koniec XIX wieku lekarz uzdrowiskowy, dr Adolf Böhm, założył w miejscowości uzdrowisko bazujące na lokalnych zasobach borowin pochodzących z okolicznych wrzosowisk. Otwarcie uzdrowiska nastąpiło w 1905. Początkowo borowina była sprowadzana do specjalnych składowisk wozami konnymi. W 1926[1] wybudowano kolej polową o nazwie Moorbahn o rozstawie szyn 600 mm. W 1963 linia została częściowo przeprojektowana i dostosowana do większych nacisków osi. W 1985 zakupiono nową lokomotywę Schöma, która do dziś jest eksploatowana przez Stowarzyszenie Kolei Uzdrowiskowej, jako lokomotywa z numer 1[2].

Skład transportujący borowinę składał się najczęściej z lokomotywy oraz 5-6 koleb. Na trasie zorganizowane były punkty zwrotnicze z odgałęzieniami do poszczególnych wyrobisk, gdzie torowiska były przekładane ręcznie, w zależności od potrzeb i postępów wydobycia. Koleby ładowano ręcznie do 1960, potem pojazdem typu Unimog z chwytakiem, a od 1985 koparką gąsienicową. W 1991 kolej została zamknięta i od tego czasu borowina jest transportowana samochodami ciężarowymi[2][1].

Od 1992 r. podejmowano kilka prób przywrócenia starej kolei, jako turystycznej. W 1998 r. założono Bad Schwalbacher Kurbahn-Verein eV w celu zachowania dawnej linii Moorbahn i wykorzystania jej jako kolei uzdrowiskowej z transportem pasażerskim. Aby to zrobić, należało najpierw wyremontować torowiska. Na końcówce linii zbudowano tory przesiadkowe z peronami, a stację Schwalbenbrunnen wyposażono w bocznicę. Ponadto zbudowano nowy odcinek omijający źródło Adelheidbrunnen, ponieważ kolej nie mogła już korzystać z istniejącej trasy tuż obok źródła mineralnego. Po skonstruowaniu lokomotywy, która została przeprojektowana i przystosowana do ruchu pasażerskiego, eksploatacja próbna mogła rozpocząć się pod koniec września 2000. 8 marca 2005 zainaugurowano przewozy turystyczne na odcinku 1,6 km[2].

Eksploatacja[edytuj | edytuj kod]

Torowiska są utrzymywane przez wolontariuszy. Podróż przez tereny parku krajobrazowego trwa około 30 minut z postojem na końcu trasy. Podróżni mogą odbywać wycieczki do wyrobisk borowinowych i powracać jednym z kolejnych pociągów. Na stacji Schwalbenbrunnen funkcjonuje kawiarnia[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

1
Stacja Schwalbenbrunnen
2
Stacja Moorbadehaus
3
Skład turystyczny na trasie
Trasa Bad Schwalbacher Kurbahn

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kurbahn [online], Bad Schwalbach [dostęp 2021-01-23] (niem.).
  2. a b c d Geschichte [online], Kurbahn-Verein [dostęp 2021-01-23] (niem.).