Bartolomeo Maranta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bartolomeo Maranta
Ilustracja
Miejsce urodzenia

Venosa

Data i miejsce śmierci

1571 r.
Molfetta

Zawód, zajęcie

lekarz, botanik i krytyk literacki

Bartolomeo Maranta (ur. XVI w. w Venosie, zm. 1571 r. w Molfetcie) – włoski lekarz, botanik i krytyk literacki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Venosie jako syn Roberto Maranty i Vivy Cenny w początkach XVI w.[1] – dokładna data nie jest znana, a szacunki umieszczają ją między 1500 i 1515 rokiem. Jego ojciec był uznanym prawnikiem, autorem traktatów prawniczych i łacińskiej poezji oraz fundatorem szkoły prawniczej w Salerno. Na temat jego dzieciństwa nie ma dużo informacji[2]. Przejawiał zainteresowanie przyrodą i literaturą klasyczną, w związku z czym uczył się w Studio di Napoli[1]. Szybko zyskał uznanie jako lekarz, czego wyrazem było mianowanie go nadwornym lekarzem Karola V podczas jego pobytu (ok. 1535–1539) w Neapolu[2].

Maranta leuconeura

W 1550 r. przeniósł się do Pizy, gdzie nawiązał bliskie stosunki z Ulissesem Aldrovrandim i wraz z nim uczęszczał na wykłady Luki Ghiniego[1] (do 1554 r.)[2]. Wieloletnia korespondencja z Aldrovrandim stanowi główne źródło wiedzy na temat jego życia. W tym okresie opanował podstawy botaniki i medycyny, zapoznał się także z dorobkiem Paracelsusa u jednego z jego uczniów, Johannesa Oporinusa[1]. W 1554 r. wrócił do Neapolu i wykładał w szkole w Salerno, a jednym z jego uczniów był Nicola Andrea Stigliola[2]. W tym czasie często bywał w ogrodzie botanicznym, który prowadził Gian Vincenzo Pinelli[1], pomagając w jego organizacji na zlecenie rodziny Pinelli[2].

W 1556 r. został medykiem księcia Vespasiano Gonzagi, który oblegał Ostię, i pozostał nim dwa lata, po czym wyjechał do Padwy, ale jeszcze w tym samym roku wrócił do Neapolu, gdzie napisał De aquae Neapoli, poświęcone źródłom termalnym tego miasta[2]. W 1559 r. wydał w Wenecji Methodus cognoscendorum simplicium medicamentorum libri tres, w których zebrał swoją wiedzę wyniesioną ze studiów w Pizie u Luki Ghiniego i u Gian Vincenzo Pinelliego, dzięki czemu zyskał uznanie ówczesnych autorytetów naukowych. Po powrocie do Neapolu (1559–1561) Maranta porzucił badania medyczne i poświęcił się prawie wyłącznie literaturze, tworząc manuskrypt poświęcony problemom interpretacji Ars Poetica Horacego i Poetyki Arystotelesa[1], a także książkę o Wergiliuszu[2].

W 1562 r. został postawiony przed trybunałem inkwizycji[1] pod zarzutem spotkania z oskarżonym o herezję Gian Francesco Aloisem[2], ale udało mu się uniknąć problemów dzięki interwencji brata Lucio, biskupa Lavello[1], dzięki czemu zapłacił jedynie grzywnę. Między 1563 i 1565 r. udał się do Rzymu, gdzie założył w 1568 r. ogród botaniczny, prawdopodobnie dla kardynała Brandy Castiglioniego, w którego służbie pozostał do kolejnego roku[2] i wrócił do Molfetty, w której mieszkali jego bracia i tam spędził ostatnie lata życia. Tam też zmarł 24 marca 1571 r. i został pochowany w kościele San Bernardino[1].

Jego nazwisko upamiętnione zostało w naukowej i zwyczajowej nazwie rodzaju roślin maranta Maranta[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Città di Venosa, Cultura - Bartolomeo Maranta [online], www.comune.venosa.pz.it [dostęp 2021-12-16] (wł.).
  2. a b c d e f g h i Bartolomeo Maranta [online], I NOMI DELLE PIANTE [dostęp 2021-12-16] (wł.).
  3. David Gledhill: The names of plants. Cambridge, New York, Melbourne, Madrid, Cape Town, Singapore, São Paulo: Cambridge University Press, 2008, s. 250. ISBN 978-0-521-68553-5.
  4. Maranta – wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie kapryśnej królowej [online], www.onet.pl [dostęp 2021-12-16].