Beukarnea wygięta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Beukarnea wygięta
Pataelefante.jpg
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd szparagowce
Rodzina myszopłochowate
Rodzaj Beaucarnea
Gatunek Beukarnea wygięta
Nazwa systematyczna
Beaucarnea recurvata Lem.
Synonimy

Nolina recurvata (Lem.) Hemsl.

"(comns)" Zdjęcia i grafiki w Commons

Beukarnea wygięta (Beaucarnea recurvata; klasyfikowana również jako nolina wygięta, Nolina recurvata w obrębie rodzaju Nolina; znana też jako stopa słonia lub noga słonia) - sukulent z rodziny myszopłochowatych, dziko rosnący w suchych rejonach Meksyku, hodowany też jako roślina ozdobna (w Polsce doniczkowa).

Opis[edytuj | edytuj kod]

W warunkach naturalnych beukarnea wygięta dorasta do kilku metrów wysokości. Posiada gruby pień, rozszerzony u dołu w charakterystyczną "bulwę", co nadaje mu butelkowaty kształt. Kora jest chropowata, przypominająca skórę słonia (stąd nazwa zwyczajowa). Długie, wąskie liście skupione są rozetowato w górnej części łodygi.

Kultywacja[edytuj | edytuj kod]

Z powodu niewielkich wymagań pielęgnacyjnych, beukarnea wygięta często hodowana jest jako roślina pokojowa. Podobnie jak kaktusy, potrzebuje dużo światła i może stać w lecie na wolnym powietrzu, przy czym liście powinny być stopniowo przyzwyczajane do bezpośredniego nasłonecznienia ze względu na niebezpieczeństwo oparzeń.

W okresie wegetacyjnym beukarnea wygięta potrzebuje więcej wody i może być obficie podlewana. Między kolejnymi podlewaniami gleba powinna jednak dobrze przeschnąć. W chłodnym i ubogim w światło okresie roślina potrzebuje tylko sporadycznego podlewania, tak aby gleba nie wyschła całkowicie.

Przez kilka tygodni w roku roślina powinna przebywać w chłodniejszym (na przykład nieogrzewanym) pomieszczeniu.