Bitwa pod Dun Nechain

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod Dun Nechain
Ilustracja
widok na Dunnichen Hill
Czas

685

Miejsce

Dun Nechain (Dunnichen)

Terytorium

Szkocja

Wynik

Zwycięstwo Piktów

Strony konfliktu
Nortumbria Piktowie
Dowódcy
Egfryt Bridei III król Piktów
Siły
nieznane nieznane
Straty
zagłada armii nieznane
Położenie na mapie Angus
Mapa konturowa Angus, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Położenie na mapie Szkocji
Mapa konturowa Szkocji, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
56,630000°N 2,800000°W/56,630000 -2,800000

Bitwa pod Dúin Nechaín (walijskie: Linn Garan) – starcie zbrojne, które miało miejsce 20 maja 685 r. w rejonie Forfar w szkockim hrabstwie Angus. Bitwa pomiędzy siłami Królestwa Nortumbrii a Piktami zakończyła się klęską Anglosasów i znaczną utratą ich wpływów w Północnej Brytanii.

Źródeł na temat bitwy jest niewiele. Jednym z najważniejszych zachowanych opisów starcia jest relacja Bedy Czcigodnego z VIII wieku.

W VI wieku władcy Nortumbrii stopniowo zwiększali swoje wpływy w Brytanii, rozciągając swoją władzę na północ kraju. W roku 638 zajęli m.in. Edynburg odebrany Gododinom. Kolejne 30 lat upłynęło na rozszerzaniu wpływów Nortumbrii na ziemie Królestw Strathclydye oraz Dalriady a także należącym do Piktów Fortriu.

W roku 685 król Nortumbrii Egfryt najechał ziemie Piktów, w odpowiedzi na ich wcześniejsze najazdy rabunkowe na ziemie Brytanii. Do decydującego starcia doszło dnia 20 maja w rejonie Dunnichen (Dúin Nechaín). Z opisu bitwy wiadomo, że w pewnym momencie Piktowie upozorowali odwrót, pociągając za sobą przeciwnika w kierunku bagien nieopodal Dunnichen, gdzie wojska Nortumbrii wpadły w pułapkę. Król piktyjski Bridei III miał własnoręcznie zabić Egfryta, a Piktowie, dziesiątkując jego wojska wzięli wielu jeńców. Po klęsce pod Dunnichen, Nortumbria już nigdy nie odzyskała wpływów na ziemiach Piktów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • James E. Fraser From Caledonia to Pictland Scotland to 795 Edinburgh University Press (ISBN 978-0-7486-1232-1) p. 215-216.
  • Alex Woolf Dún Nechtain, Fortriú and the Geography of the Picts The Scottish Historical Review Volume LXXXV, 2 N° 220 Octobre (2006) p. 182-201.