Bożena Suchocka-Kozakiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bożena Suchocka-Kozakiewicz
Państwo działania

 Polska

doktor habilitowana nauk o sztukach pięknych
Alma Mater

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie

Habilitacja

22 kwietnia 2013 – sztuki teatralne
AT

Profesor nadzwyczajna
Uczelnia

Akademia Teatralna

Bożena Suchocka-Kozakiewiczpolska reżyserka teatralna i aktorka, doktor habilitowana sztuk teatralnych, profesor nadzwyczajna Akademii Teatralnej w Warszawie (AT)[1], wykładowczyni i była dziekan Wydziału Aktorskiego AT[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kariera pedagogiczna[edytuj | edytuj kod]

W 1985 ukończyła studia aktorskie na ówczesnej PWST w Warszawie (w 1996 przemianowanej na Akademię Teatralną). W 1991 na tej samej uczelni uzyskała dyplom z reżyserii[2]. W latach 2002-2008 zajmowała stanowisko dziekana Wydziału Aktorskiego AT[2]. 22 kwietnia 2013 uzyskała habilitację na tymże wydziale[3]. Uczyła także w Studium Aktorskim przy Teatrze Żydowskim w Warszawie. W 2011 została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej[2].

Kariera aktorska i reżyserska[edytuj | edytuj kod]

Jako aktorka była aktywna tylko przez pierwsze lata po ukończeniu studiów. W teatrze zadebiutowała w autorskim spektaklu Andrzeja Strzeleckiego Złe wychowanie w Teatrze Ateneum (premiera 27 listopada 1984 r.), przy którym pracowała także jako asystentka reżysera[4]. W tym samym roku zagrała swoje dwie jedyne role telewizyjne – w filmie telewizyjnym Dzień czwarty w reżyserii Ludmiły Niedbalskiej oraz w spektaklu Teatru Telewizji Kilka scen z życia Glebowa (reż. Tomasz Zygadło)[2].

W kolejnych latach pracowała jako asystentka reżysera w warszawskich teatrach Studio i Dramatycznym, gdzie asystowała m.in. Jerzemu Grzegorzewskiemu i Filipowi Bajonowi. Równocześnie przygotowywała spektakle dyplomowe na macierzystej uczelni[4]. Jej samodzielnym debiutem reżyserskim poza uczelnią był wystawiony w 1995 roku spektakl Bracia i siostry na podstawie tekstu Gertrude Stein w Teatrze Dramatycznym[4]. Od tego czasu reżyserowała spektakle m.in. w teatrach Stara Prochownia w Warszawie, im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Narodowym w Warszawie, Ateneum, Polskim w Warszawie oraz im. Ludwika Solskiego w Tarnowie[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pedagodzy [online], Akademia Teatralna, 23 stycznia 2016 [dostęp 2019-04-29] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-24].
  2. a b c d e Bożena Suchocka-Kozakiewicz w bazie filmpolski.pl
  3. Dr hab. Bożena Alicja Suchocka-Kozakiewicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2019-04-29].
  4. a b c d Bożena Suchocka-Kozakiewicz, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby). [dostęp 2019-04-29].