Chelsea Manning

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Bradley Manning)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chelsea E. Manning

Chelsea Manning signature.svg
Private (po degradacji)
Data i miejsce urodzenia 17 grudnia 1987
Crescent
Przebieg służby
Lata służby 2007-2013
Siły zbrojne US Army logo.svgUS Army
Jednostki 2. Brygada 10. Dywizji Górskiej,
Główne wojny i bitwy Stabilizacja Iraku
Odznaczenia
National Defense Service Medal Iraq Campaign Medal Global War on Terrorism Service Medal Army Service Ribbon Army Overseas Service Ribbon Army Meritorious Unit Commendation
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Chelsea Elizabeth Manning[1] (ur. jako Bradley Edward Manning 17 grudnia 1987 w Crescent, Oklahoma) – były żołnierz wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych, analityk wywiadu, aresztowany w maju 2010 za wyniesienie tajnych dokumentów amerykańskich, skazany 21 sierpnia 2013 na wydalenie ze służby i karę 35 lat pozbawienia wolności. Według deklaracji złożonej po ogłoszeniu wyroku, Manning jest transseksualistką, czuje się kobietą i apeluje o używanie odtąd żeńskiego imienia Chelsea[2].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wstąpił do armii w 2007 roku, awansował i uzyskał dostęp do danych wywiadu w Iraku. Stał się znany po przekazaniu portalowi WikiLeaks ok. 250 tys. tajnych dokumentów. Jak mówi, wynosił je na płytach Lady Gagi. Miał nieograniczony dostęp do tajnych danych dzięki Sieci Przesyłowej Tajnych Protokołów Dyplomatycznych. Wnosił nośniki do bazy, kasował je i w ich miejsce zapisywał skompresowane tajne dokumenty[3].

Sprawa wyszła na jaw w lutym 2010 roku. Haker Adrian Lamo, który dowiedział się od Bradleya, że ten przekazał dokumenty serwisowi WikiLeaks, uznał, że musi go wydać. Bradley został aresztowany w Kuwejcie, a potem trafił do więzienia w stanie Wirginia. W lipcu 2010 przedstawiono mu zarzuty ujawnienia tajnych informacji dotyczących obrony narodowej. Groziła mu kara dożywotniego pozbawienia wolności[4][5].

Proces Manninga rozpoczął się przed sądem wojskowym 3 czerwca 2013 roku. 30 lipca Manning został uznany za winnego szpiegostwa, zdrady tajemnicy państwowej, oszustw komputerowych oraz kradzieży; uniewinniono go od najcięższego zarzutu – pomagania wrogom USA. 21 sierpnia został skazany na 35 lat pozbawienia wolności, degradację do stopnia szeregowego (amerykański Private, ze stopnia Private First Class – starszego szeregowego) i wydalenie ze służby[6][7].

Po ogłoszeniu wyroku Manning ogłosił, że jest transseksualistką, czuje się kobietą i poprosił aby używać wobec niego nowego imienia – Chelsea i form żeńskich[2]. Nie zamierza jednak prosić o przeniesienie do żeńskiego zakładu karnego, a władze zakładu karnego poinformowały, że nie zapewniają więźniom ani kuracji hormonalnych, ani operacji zmiany płci[2].

W kwietniu 2014 sąd w Kansas wyraził zgodę na zmianę imienia z Bradley na Chelsea[8].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Polityczne plakaty w Niemczech nawołujące do uwolnienia Manninga
  • National Defense Service Medal
  • Iraq Campaign Medal z jedną service star
  • Global War on Terrorism Service Medal
  • Army Service Ribbon
  • Army Overseas Service Ribbon
  • Army Meritorious Unit Commendation

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy