Brama Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brama Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie
Symbol zabytku nr rej. B/626/92[1]
Ilustracja
Brama w 2009 roku
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Chorzów

Adres

Park Śląski

Ukończenie budowy

1876

Położenie na mapie Chorzowa
Mapa konturowa Chorzowa, po prawej znajduje się punkt z opisem „Brama Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Brama Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Brama Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie”
Ziemia50°16′50,6″N 18°59′28,0″E/50,280722 18,991111
Brama przed pałacem w Świerklańcu
Lew w zwieńczeniu bramy po pracach konserwatorskich

Brama Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowiebrama stanowiąca główne wejście na teren Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, przeniesiona z zespołu pałacowo-parkowego w Świerklańcu. Jest jednym z nielicznych zachowanych reliktów ze świerklanieckiego założenia von Donnersmarcków[1][a].

W roku 1992 kamienna brama wpisana została do rejestru zabytków ruchomych województwa katowickiego[1]. W roku 2012 wpis rozszerzono o metalowe ogrodzenie: bramy, furty i przęsła[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Brama stanowiła część założenia pałacowo-parkowego hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka, w Świerklańcu. Pałac został zniszczony, splądrowany i spalony w 1945 roku, a wśród ocalałych elementów znajdowała się brama[3].

W latach 50. XX wieku brama została przeniesiona do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (obecnie Park Śląski)[1].

Przy przenosinach bramy i jej montażu w parku pojawiły się trudności. Wykonany pod bramę fundament przewidywał postawienie na nim obiektu o masie ok. 40 ton, po rozebraniu okazało się, że waży ona znacznie więcej – ok. 450 ton[4]. Złe obliczenia wynikały z braku dokładnej inwentaryzacji obiektu[4]. Brama przenoszona była bez wykonania wcześniejszej dokumentacji konserwatorskiej i oznakowania poszczególnych elementów, co spowodowało problemy z montażem na nowym miejscu[5]. Przy stawianiu bramy zmieniono również jej układ w stosunku do ogrodzenia. Oryginalnie ogrodzenie odchodziło od wejścia po obu stronach łukowo do tyłu, obecnie zakręca do przodu, w kierunku alei Żyrafy[6].

Ustalenia konserwatorskie[edytuj | edytuj kod]

W 2010 roku Śląski Ogród Zoologiczny zwrócił się do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o rozszerzenie wpisu do rejestru zabytków o metalowe elementy bramy[1]. Na skutek wniosku, dr Elżbieta Nosek przeprowadziła badania mające na celu ustalenie, czy wraz z bramą przeniesiono ze Świerklańca jej metalowe elementy[7]. Badania wykazały, że fragmenty ogrodzenia wykonane zostały pod koniec XIX wieku z tzw. żelaza pudlarskiego, co potwierdziło autentyczność metalowych elementów ogrodzenia[8].

Konserwacja bramy[edytuj | edytuj kod]

W 2013 roku zakończyły się prace konserwatorskie bramy i ogrodzenia. W trakcie prac usunięto grubą warstwę zanieczyszczeń i zabrudzeń z elementów kamiennych. Następnie usunięto cementowe spoiny. Kolejnymi etapami były dezynfekcja, wzmocnienie struktury piaskowca, uzupełnienie ubytków i impregnacja. Żeliwny lew w zwieńczeniu bramy został oczyszczony, a jego brakującą łapę dorobiono z żywicy poliestrowej. Na koniec wykonano scalenie kolorystyczne oraz odtworzono kolorystykę lwa na postawie śladów farby znalezionych w jego paszczy[9].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Z obiektów budowlanych oprócz bramy zachowały się: Pałac Kawalera, kościół z mauzoleum, tarasy z rzeźbami Emanuela Fremieta oraz ruiny zamku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Rolak ↓, s. 275.
  2. Rolak ↓, s. 280.
  3. Tajemnice Parku Śląskiego: Oto, czego nie wiesz o Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, a warto! [online], mojchorzow.pl [dostęp 2023-09-30].
  4. a b Rolak ↓, s. 277.
  5. Rolak ↓, s. 277-278.
  6. Rolak ↓, s. 278.
  7. Rolak ↓, s. 279.
  8. Rolak ↓, s. 279-280.
  9. Farby KABE odnawiają zabytkową Bramę Główną Śląskiego Ogrodu Zoologicznego [online], www.muratorplus.pl [dostęp 2023-09-30].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jarosław Rolak: Brama lwa. Czyli słów kilka o bramie i ogrodzeniu Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie. W: Wiadomości Konserwatorskie Województwa Śląskiego. T. 4: Blaski średniowiecza. Katowice: Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, 2012. ISBN 978-83-85871-65-1.