Bronisław Schab

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bronisław Schab
Data i miejsce urodzenia

1 kwietnia 1904
Polany

Data śmierci

1999

Poseł IV kadencji Sejmu PRL
Okres

od 30 maja 1965
do 30 maja 1969

Przynależność polityczna

Zjednoczone Stronnictwo Ludowe

Odznaczenia
Krzyż Partyzancki Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego

Bronisław Schab, ps. Kurhan (ur. 1 kwietnia 1904 w Polanach, zm. 1999[1]) – polski rolnik, poseł na Sejm PRL IV kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uzyskał wykształcenie zasadnicze zawodowe w szkole rolniczej. W okresie międzywojennym był członkiem Centralnego Związku Młodej Wsi „Siew” i Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”, a także, od 1928, Stronnictwa Ludowego, w którym pełnił funkcję prezesa koła. Kierował organizacją antysanacyjnych strajków i manifestacji ludowych. W czasie okupacji niemieckiej współorganizował lokalne komórki Batalionów Chłopskich, był w nich dowódcą plutonu[1]. Był też zastępcą dowódcy placówki w Polanach oraz szkolił partyzantów. Po II wojnie światowej działał w Stronnictwie Ludowym, organizując struktury partii w Krynicach. W 1949 wraz z SL przystąpił do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, w którym pełnił liczne funkcje na poziomie lokalnym. Pracował we własnym gospodarstwie w rodzinnej wsi. Działał w spółdzielczości wiejskiej, w Straży Ochrony Przyrody, w Spółdzielni Zdrowia, w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci i w kółku rolniczym. W 1965 uzyskał mandat posła na Sejm PRL w okręgu Zamość, zasiadał w Komisji Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego.

Jego syn Stefan (ur. 1946) zajął się prowadzeniem Koła Gminnego Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich w Krynicach[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Krzysztof Janisławski, Tu było powstanie, tygodnik-rolniczy.pl, 13 września 2016
  2. Nadzwyczajna sesja Sejmu, „Trybuna Robotnicza”, nr 172, 22 lipca 1966, s. 1

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]