Budowanie konia trojańskiego (Tiepolo, 1773–1774)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Budowanie konia trojańskiego
Ilustracja
Autor

Giovanni Domenico Tiepolo

Data powstania

około 1773–1774

Medium

olej na płótnie

Wymiary

224,2 × 391,2 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Hartford

Lokalizacja

Wadsworth Atheneum

Szkic do obrazu znajdujący się w zbiorach National Gallery w Londynie

Budowanie konia trojańskiegoobraz olejny namalowany przez włoskiego malarza, rysownika i grafika Giovanniego Domenico Tiepola około 1773–1774, znajdujący się w zbiorach Wadsworth Atheneum Museum of Art w amerykańskim mieście Hartford w stanie Connecticut[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obraz ilustruje epizod z jednej z najsłynniejszych opowieści mitologii greckiej – wojny trojańskiej, ukazując robotników budujących gigantycznego drewnianego konia trojańskiego, w którym ukryje się 12 greckich wojowników, pozwalając im w ten sposób niepostrzeżenie dostać się do Troi[2].

Mężczyźni z młotami i dłutami pracują niestrudzenie, balansując na rusztowaniach i drabinach lub gromadząc się na ziemi. Jeden z nich siedzi na belce i unosi pędzel, by pomalować koński zad, jakby to było czyste płótno zagruntowane do malowania. Połyskująca sierść, dostojna poza i falująca grzywa odwróconego do widza konia sprawiają wrażenie, że jest żywy i porusza się. Po prawej stronie kilku Greków w zbrojach przygotowuje się do bitwy[3]. Dwie postacie po lewej to prawdopodobnie Odyseusz i Agamemnon, chociaż jedną z nich może być w rzeczywistości Epejos[2], budowniczy konia, kierujący budową. W oddali bacznie przyglądają się temu kobiety i dzieci. Nad nimi wznoszą się mury obronne miasta, dachy i smukła iglica[3].

Monumentalny obraz Tiepola Budowanie konia trojańskiego powstał na podstawie szkicu z roku 1760 o tym samym tytule, różniącym się kolorystyką, pozami i umiejscowieniem niektórych robotników. Szkic znajduje się w zbiorach National Gallery w Londynie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wyszukiwarka → Tytuł obrazu lub nazwisko autora. Wadsworth Atheneum Museum of Art. [dostęp 2021-10-03]. (ang.).
  2. a b koń trojański, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2021-10-03].
  3. a b c The Building of the Trojan Horse. National Gallery w Londynie. [dostęp 2021-10-03]. (ang.).