Centrum Franciszkańskie w Tokio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Centrum Franciszkańskie w Roppongi (Tokio)
Franciscan Chapel Center
六本木フランシスカン・チャペルセンター
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Japonia

Miejscowość

Tokio

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

archidiecezja Tokio

Wezwanie

św. Franciszek z Asyżu

Położenie na mapie Tokio
Mapa konturowa Tokio, w centrum znajduje się punkt z opisem „Centrum Franciszkańskie”
Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Centrum Franciszkańskie”
Położenie na mapie prefektury Tokio
Mapa konturowa prefektury Tokio, po prawej znajduje się punkt z opisem „Centrum Franciszkańskie”
Ziemia35°39′53,5″N 139°44′01,1″E/35,664861 139,733639
Strona internetowa

Centrum Franciszkańskie w Roppongi (Tokio), dosł.: Centrum Kaplicy Franciszkańskiej, Franciscan Chapel Center (jap. 六本木フランシスカン・チャペルセンター Roppongi Furanshisukan Chaperusentā, w skrócie Roppongi Kyōkai) – ośrodek Zakonu Braci Mniejszych w Tokio, w dzielnicy Roppongi (część Minato), w Japonii. Jest to parafia personalna archidiecezji Tokio dla wiernych anglojęzycznych[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ośrodek franciszkański składa się z kaplicy pw. św. Franciszka (znanej jako Roppongi Catholic Church) i klasztoru św. Józefa, St. Joseph’s Friary (jap. 聖ヨゼフ修道院 Sei Yozefu shūdōin). Nazwa pochodzi od istniejącego dawniej niedaleko Centrum Kaplicy Wojskowej Aliantów, interkonfesyjnej instytucji, która w okresie powojennej okupacji służyła wojskowym katolickim, protestanckim i żydowskim[1].

W 1950 na parceli zakupionej od japońskich katolików franciszkanie założyli swój klasztor wraz ze szkołą języka japońskiego dla cudzoziemców. Licznie przybywali tu na nabożeństwa żołnierze amerykańscy z pobliskiego obozu wojskowego Hardy Barracks. Zaczęli pojawiać się też inni cudzoziemcy i japońscy katolicy. Mała kaplica nie mogła pomieścić tylu wiernych. W związku z tym wybudowane zostało w 1967 znacznie powiększone obecne Centrum. Początkowo była to kaplica misyjna dla cudzoziemców, a 31 października 1988 arcybiskup Tokio erygował ją jako parafię personalną dla wiernych anglojęzycznych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]