Ceratomegilla undecimnotata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ceratomegilla undecimnotata
(D.H. Schneider, 1792)
Ilustracja
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

biedronkowate

Podrodzina

Coccinellinae

Plemię

Coccinellini

Rodzaj

Ceratomegilla

Podrodzaj

Ceratomegilla s.str.

Gatunek

Ceratomegilla (Ceratomegilla) undecimnotata

Ceratomegilla undecimnotatagatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych.

Chrząszcz o krótkim, owalnym, lekko spłaszczonym ciele długości od 5 do 7 mm. U samca głowa jest żółta z czarną nasadą, a u samicy czarna z parą żółtych plamek. U samców trzeci człon czułków jest rozdwojony. Przedplecze ma przedni brzeg głęboko wcięty, brzegi boczne obrzeżone do około połowy długości, a krawędź nasadową nieobrzeżoną. Barwa przedplecza jest czarna z żółtymi kątami przednimi, a niekiedy, zwłaszcza u samców, także z żółtą krawędzią przednią. Na czerwonoceglastych pokrywach występują po trzy czarne plamy oraz jedna wspólna czarna plama wspólna zajmująca tarczkę, która z tyłu jest rozszerzona nieznacznie lub wcale nierozszerzona na boki. Plamy przednie pokryw leżą na barkach, zaś środkowe są znacznie przesunięte ku tyłowi. Wierzchołek pokryw ma formę ostrołuku. Odnóża środkowej i tylnej pary mają golenie z dwoma kolcami na wierzchołkach. Stopy cechuje obecność zęba u nasady pazurka. Pierwszy z widocznych segmentów odwłokowych zaopatrzony jest w linie udowe[1].

Biedronki te zasiedlają stanowiska nasłonecznione, o charakterze kserotermicznym lub ruderalnym, gdzie bytują na krzewach i drzewach liściastych, bylinach i roślinach zielnych. Szczególnie często widywane są na ostach. Zjadają mszyce, m.in. Hyalopterus pruni. Zimę spędzają wśród uschniętych traw, pod kamieniami i w szczelinach skalnych[2][3].

Owad rozprzestrzeniony od krajów śródziemnomorskich i Europy Środkowej przez Europę Wschodnią i Turcję po Kaukaz i Syberię[2]. W Polsce należy do najrzadszych biedronek. Po 1950 roku notowano ją z Niziny Wielkopolskiej, Wyżyny Lubelskiej, Wyżyny Małopolskiej, Pienin i Bieszczadów[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ryszard Bielawski: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera: z. 76 Biedronki - Coccinellidae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1959, s. 60-63.
  2. a b c B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Cucujoidea, część 2. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (13), 1986. 
  3. a b Rafał Ruta, Paweł Jałoszyński, Szymon Konwerski, Tomasz Majewski, Tomasz Barłożek. Biedronkowate (Coleoptera: Coccinellidae) Polski. Część 1. Nowe dane faunistyczne. „Wiadomości entomologiczne”. 28 (2), s. 91-112, 2009.