Mszyce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Mszyce
Aphidoidea[1]
Aphididae sp.
Aphididae sp.
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd pluskwiaki
Podrząd piersiodziobe
Nadrodzina mszyce
Systematyka Systematyka w Wikispecies
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Wikisłownik Hasło mszyca w Wikisłowniku

Mszyce (Aphidoidea) – nadrodzina owadów w rzędzie pluskwiaków, obejmująca ponad 3,5 tys. gatunków, z czego w Polsce występuje kilkaset. Występują masowo, żerują na roślinach. W większości są szkodnikami upraw.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Mszyce

Są to małe owady o miękkim i delikatnym ciele i błoniastych skrzydłach, często zredukowanych. Odwłok baryłkowaty, z zaznaczoną wyraźnie segmentacją. Przechodzą przeobrażenie niezupełne.

Mszyce są roślinożerne: wysysają sok z roślin. Często są przyczyną znacznych szkód w uprawach. Przeciw mszycom stosuje się opryskiwanie pestycydami.

Mszyce są niewielkie, a to utrudnia ich zwalczanie. Naturalnym wrogiem mszyc są biedronkowate i złotookowate, od których mszyce są znacznie mniejsze.

Aphis nerii

Mszyce obsiadają przede wszystkim pąki kwiatowe, co wiąże się z tym, że samice składają jaja na łodyżce w pobliżu pąka. Gdy młode mszyce się wylęgną, natychmiast zaczynają korzystać z soków rośliny.

Mszyce i mrówki[edytuj | edytuj kod]

Mrówka wśród mszyc

Niektóre gatunki mszyc żyją w symbiozie z mrówkami. Spadź, którą wydzielają sprawia, że niektóre gatunki mrówek (np. europejska mrówka ćmawa) wykorzystują tę słodką substancję do swoich potrzeb, z korzyścią dla samych mszyc, dla których płyn ten jest wydaliną.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Wcześniej mszyce zaliczane były do podrzędu Aphidina w rzędzie pluskwiaków równoskrzydłych (Homoptera). Na skutek rewizji systematyki pluskwiaków (obecnie Hemiptera) przyjmuje się, że nadrodzina mszyc (Aphidoidea) wraz z czerwcami, koliszkami i mączlikami tworzą podrząd piersiodziobych (Sternorrhyncha).

W zależności od przyjętej klasyfikacji do mszyc zalicza się od dwóch do jedenastu rodzin. W Polsce wyróżnia się:

Wybrane gatunki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Aphidoidea w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]