Charsznica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Rembecki (dyskusja | edycje) o 01:53, 2 maj 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Charsznica
{{{rodzaj miejscowości}}}
ilustracja
Państwo małopolskie
Powiat

miechowski

Gmina

Charsznica

Strefa numeracyjna

(+48) 41

Tablice rejestracyjne

KMI

SIMC

0233419

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: małopolskie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Charsznica (do czerwca 2004 Charsznica-Wieś[1]) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie miechowskim, w gminie Charsznica.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kieleckiego. Integralne części miejscowości: Ludwinów, Mazurówka, Miechów-Charsznica[2].

W okolicach wsi wypływa rzeka Uniejówka, dopływ Pilicy.

Nazwa gminy Charsznica powstała od ówczesnej (1973 rok) nazwy siedziby gminy, Miechowa-Charsznicy (Charsznica), nie od wsi Charsznica, której ówczesna nazwa brzmiała Charsznica-Wieś. Paradoks polegał na tym że obie miejscowości były wsiami. Do oryginalnego nazewnictwa miejscowości powrócono dopiero w czerwcu 2004 kiedy to Charsznica stała się ponownie Miechowem-Charsznicą, a Charsznica-Wieś Charsznicą; nazwy gminy jednak nie zmieniono[1].

Nadal, nazwa Charsznica często utożsamina jest z sąsiednią wsią Miechów-Charsznica, będącą siedzibą gminy, w której znajduje się stacja kolejowa Charsznica.

Na terenie wsi mieści się kościół i parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, należąca do dekanatu miechowskiego diecezji kieleckiej oraz Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy (Sala Królestwa) [3].

Przypisy

  1. a b Historia Charsznicy wg strony poświęconej Gminie Charsznica [dostęp 2010-12-10]
  2. GUS. Rejestr TERYT
  3. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 23 stycznia 2013.

Zobacz też

Linki zewnętrzne