Chińska pasywna szklarnia solarna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uprawa truskawek w chińskiej pasywnej szklarni solarnej na przedmieściach Pekinu.

Chińska pasywna szklarnia solarna – rodzaj szklarni całorocznej z ogrzewaniem pasywnym o charakterystycznej, asymetrycznej konstrukcji, w której jedna ściana pełni rolę akumulatora energii pozyskanej z promieniowania słonecznego[1].

Szklarnia tego typu nie wymaga stosowania dodatkowego źródła ciepła (ogrzewania) do utrzymania temperatury wewnętrznej umożliwiającej wegetację roślin przez cały rok[1]. Pozwala to na zmniejszenie całorocznych kosztów utrzymania budynku względem szklarni o konstrukcji tradycyjnej (wymagającej ogrzewania w zimie), co czyni je bardziej opłacalną ekonomicznie[2].

Pierwsze szklarnie tego typu zostały opracowane w Chinach w pod koniec lat 70. XX wieku. Ich popularność znacznie wzrosła w latach 80. XX wieku z powodu wzrostu dostępności przeźroczystej folii z tworzyw sztucznych. Folia wyparła stosowanie szkła do pokrycia zewnętrznej elewacji szklarni i znacząco obniżyła koszt budowy nowych szklarni. Folia jest tańsza w produkcji niż szkło, można nią pokryć dach o dowolnej krzywiźnie oraz jest jednocześnie lżejsza. Mniejsza masa pokrycia pozwala na stosowanie prostszej, samonośnej konstrukcji nośnej dachu szklarni, wykonanej z giętych metalowych rur i niewymagającej dodatkowych podpór wewnątrz budynku[1].

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Konstrukcja szklarni chińskiej oparta jest o rozwiązania zaczerpnięte z budownictwa pasywnego, takie jak odpowiednie usytuowanie względem stron świata czy pasywne ogrzewanie energią słoneczną. Wyróżnia się ścianą akumulującą ciepło od strony północnej oraz niesymetrycznym kształtem dachu, który opada w stronę gruntu od strony południowej. Konstrukcja szklarni chińskiej dąży do maksymalizacji energii pobieranej z zewnątrz w ciągu dnia oraz ograniczenia strat ciepła w nocy[potrzebny przypis].

Typowa szklarnia ma kształt prostokąta o szerokości około 7-8 metrów, długości do 100 metrów oraz wysokości 4-5 metrów. Budynek sytuuje się dłuższym bokiem na osi wschód-zachód. Północna ściana wykonana jest z materiału dobrze akumulującego ciepło, np. cegieł, gliny lub betonu, oraz pomalowana na ciemny kolor. Ściana ta pełni rolę akumulatora energii, który nagrzewa się w ciągu dnia oraz oddaje ciepło w nocy. Ściana może być dodatkowo izolowana od zewnątrz lub posiadać wewnątrz puste przestrzenie wypełnione powietrzem działające jako izolator, co ma to na celu minimalizację strat ciepła wypromieniowywanych od strony północnej[3].

Dach wykonany jest z wygiętych metalowych rur opartych o ścianę północną i opadających stopniowo ku ziemi w kierunku południowym. Na dach naciąga się przezroczystą folię z tworzywa sztucznego. Krzywizna dachu uzależniona jest od szerokości geograficznej umiejscawiania szklarni, tak by optymalnie wykorzystać lokalne warunki słoneczne. W dachu znajdują się otwierane okna przy gruncie oraz w górnej części przy ścianie północnej, pozwalające na cyrkulację powietrza, wentylację szklarni oraz chłodzenie w miesiącach letnich[3].

W chłodniejszych klimatach na dachu może być zamontowany zwijany elektrycznie płaszcz (koc) izolacyjny. Rozwija się go po zachodzie słońca i zwija po wschodzie słońca. Ogranicza on straty ciepła wypromieniowywane w nocy. W obszarach, w których występują intensywne opady śniegu, szklarnia może posiadać dodatkowo drugi dach o podobnej konstrukcji umieszczony nad podstawowym pokryciem. Płaszcz izolacyjny umieszcza się wtedy na pokryciu wewnętrznym, a pokrycie zewnętrzne chroni go przed śniegiem[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Szklarnia wymyślona na nowo [online], LOW←TECH MAGAZINE, 3 kwietnia 2020 [dostęp 2021-12-25] (pol.).
  2. Andrea Costantino i inni, Energy performance and climate control in mechanically ventilated greenhouses: A dynamic modelling-based assessment and investigation, „Applied Energy”, 288, 2021, s. 116583, DOI10.1016/j.apenergy.2021.116583, ISSN 0306-2619 [dostęp 2021-12-24].
  3. a b Daniel D. Chiras, The Chinese greenhouse : design and build a low-cost, passive solar greenhouse, Gabriola Island, BC, Canada 2020, ISBN 978-0-86571-929-3, OCLC 1144093305 [dostęp 2021-12-24].