Chu X-PO

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chu X-PO
Dane podstawowe
Państwo

 Chiny

Producent

AMAFM (Air Force Aircraft Manufacturing Factory)

Typ

samolot myśliwski

Konstrukcja

dolnopłat

Załoga

1 (pilot)

Historia
Data oblotu

1943

Lata produkcji

1943

Wycofanie ze służby

1943

Dane techniczne
Napęd

Pratt&Whitney R-1830-S1C3-G Twin Wasp

Moc

1200 KM

Wymiary
Rozpiętość

11,40 m

Długość

8,80 m

Wysokość

3,70 m

Powierzchnia nośna

22 m²

Masa
Własna

2815 kg

Startowa

2990 kg

Osiągi
Prędkość maks.

504 km/h

Prędkość przelotowa

450 km/h

Pułap

9850 m

Zasięg

920 km
max. 1400 km

Dane operacyjne
Uzbrojenie
4 x karabin maszynowy Hispano-Suiza kal. 20 mm
Użytkownicy
Chiny

Chu X-PO – chiński samolot myśliwski produkowany w wytwórni AFAMF. Wyprodukowano zaledwie 1 egzemplarz.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed wybuchem II wojny światowej w chińskim lotnictwie podstawowym myśliwcem był Curtiss F11C Goshawk, który w 1937 roku był przestarzałą maszyną i poszukiwano jego następcy. Po długich negocjacjach z wytwórnią Curtiss i zakupie dwóch prototypów Curtiss P-36 Hawk postanowiono w sierpniu 1938 roku zakupić dalsze 30 maszyn.

W fabryce CAMCO w Loiwing (Birma) na licencji produkowano m.in. samolot Curtiss P-36 Hawk75A-5. Złożono 40 maszyn.

W 1941 roku Curtiss P-36 Hawk był jednak gorszy od japońskich myśliwców używanych przez japońskie lotnictwo. Ponadto USA nie wykazywało zainteresowania wspieraniem Chin militarnie, wobec dalszej agresji japońskiej (brak dostaw nowoczesnych myśliwców). M.in. z tego względu generał brygady Zhu Jiaren, szef projektu technicznego z chińskich sił powietrznych, zajął się projektowaniem pierwszego chińskiego samolotu myśliwskiego. Pracę nad maszyną miała przyspieszyć nowo powstała wytwórnia AFAMF.

Lecz dopiero na początku 1943 roku ukończono prototyp w miejscowości Yangling. Seryjna produkcja powinna ruszyć w AFAMF No.1. w Kunming. Pierwszy lot w Yangling był udany, jednak pilot źle wylądował i uszkodził maszynę na tyle że nie była już zdolna do dalszych prób w powietrzu.

W związku z tym że USA przystąpiły do wojny przeciwko Japonii, zwiększyło się zainteresowanie USA Chinami. Amerykanie dostarczyli m.in. samolot Curtiss P-40 Warhawk. Z tego względu przerwano prace nad Chu X-PO.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Projekt zdecydowanie przypominał Curtiss P-36 Hawk. Budowano go z dostępnych na miejscu surowców. Dlatego zdecydowano się na konstrukcję mieszaną. Skrzydła i ogon były wykonane z drewna natomiast kadłub był wykonany ze stalowych rurek. A całości pokryto drewnianą sklejką, podczas gdy stery zostały pokryte tkaniną.

Napęd stanowił 14-cylindrowy silnik Pratt&Whitney R-1830-S1C3-G Twin Wasp.

Uzbrojenie miało stanowić cztery karabiny maszynowe Hispano-Suiza kal. 20 mm umieszczone w skrzydłach. Dodatkowo pod kadłub przewidywano podwieszenie bomb, gdyż samolot miał również służyć do niszczenia celów na ziemi.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • William Green, Gordon Swanborough: "Jagdflugzeuge der Welt", S. 113, Motorbuchverlag Stuttgart, 1996.