Churro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Churro
Chocolate con churros (churros z czekoladą)

Churro (także: porras, calentitos, papitas, kat. xurro) - tradycyjny, tłusty wypiek hiszpański w formie długiego prętu o przekroju w kształcie gwiazdy.

Wytwarzany z wyciskanego na głęboki olej ciasta (składającego sie z mąki pszennej, oleju i cukru) i smażonego w wysokiej temperaturze. Znany także w Ameryce Łacińskiej, południowo-zachodnich stanach USA, Francji (tu zwany chichis lub chonchons), Portugalii oraz w Turcji.

Churros sprzedawane są w specjalnych sklepach zwanych Churrería (w Katalonii Xurreria), zlokalizowanych na głównych ciągach pieszych oraz na dworcach, lotniskach, stacjach metra i innych ruchliwych miejscach. Jest to jedna z najpopularniejszych w Hiszpanii przekąsek śniadaniowych. Bywa zjadana samodzielnie lub po umoczeniu w filiżance czekolady i wtedy nazywa się chocolate con churros (w Katalonii xurros i xocolata). Tradycyjnie wita się nią Nowy Rok po nocy sylwestrowej.

Zwykle posypuje sie churros cukrem pudrem, ale w Urugwaju podaje się je także ze stopionym serem. Często churros porównywane jest do polskich pączków.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Manuel Martínez Llopis, La dulcería española, Madryt, 1999, ISBN 978-84-206-4250-5
  2. praca zbior., Hiszpania, wyd. Pascal, Bielsko-Biała, 2005, s.72, ISBN 83-7304-396-9