Cmentarz ewangelicki w Brzezińskich Holendrach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz ewangelicki w Brzezińskich Holendrach
Państwo

 Polska

Miejscowość

Brzezińskie Holendry

Wyznanie

ewangelicko-augsburskie

Stan cmentarza

nieczynny

Data otwarcia

2. połowa XIX w.

Data ostatniego pochówku

1945

Zarządca

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Koninie

Położenie na mapie gminy Krzymów
Mapa konturowa gminy Krzymów, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz ewangelicki w Brzezińskich Holendrach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz ewangelicki w Brzezińskich Holendrach”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz ewangelicki w Brzezińskich Holendrach”
Położenie na mapie powiatu konińskiego
Mapa konturowa powiatu konińskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz ewangelicki w Brzezińskich Holendrach”
Ziemia52°11′50,4690″N 18°20′13,2929″E/52,197353 18,337026

Cmentarz ewangelicki w Brzezińskich Holendrach – nieczynny cmentarz ewangelicko-augsburski (parafia w Koninie) zlokalizowany we wsi Brzezińskie Holendry (powiat koniński, województwo wielkopolskie)[1].

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Nekropolia leży kilkadziesiąt metrów od lokalnej drogi z Brzeźna do Krzymowa. Najstarsze nagrobki pochodzą z drugiej połowu XIX wieku, choć nekropolia mogła powstać na przełomie XVIII i XIX wieku[2]. Jest ich ogółem kilkanaście[3] (w części wykonanych z piaskowca z lokalnego wyrobiska). Oprócz nagrobków na nekropolii znajduje się jeden, zrujnowany (zabezpieczony) grobowiec, prawdopodobnie rodziny Petznik[1].

W 1945 na cmentarzu pochowano żołnierzy niemieckich, którzy zginęli podczas styczniowej ofensywy sowieckiej. Ich szczątki ekshumowano potem i przeniesiono do niemieckiej kwatery na poznańskim Junikowie[1].

Nekropolia znajduje się pod opieką uczniów ze Szkoły Podstawowej w Brzeźnie[1] i pozostaje w ewidencji zabytków[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Urszula Karolczak, Damian Kruczkowski, Joanna Fukowska, Radosław Grzelak, Lila Vogt, Przywracamy pamięć o Olędrach w dolinie Warty, Wielkopolksie Stowarzyszenie na Rzecz Ratowania Pamięci Frydchof, Konin, 2018, s. 9
  2. a b Cmentarz ewangelicki / przełom XVIII/XIX w. / BRZEZIŃSKIE HOLENDRY [online], zabytek.pl [dostęp 2023-03-31] (pol.).
  3. Przemysław Tomczyk, Brzezińskie Holendry. Cmentarz ewangelicki w Brzezińskich Holendrach. [online], www.luteranie.konin.pl [dostęp 2023-03-31].