Coming out

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Plywak (dyskusja | edycje) o 11:39, 5 sty 2008. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Coming out (of the closet) [z ang. wyjście (z szafy)] – określenie procesu samodzielnego ujawniania własnej przynależności do mniejszości seksualnych przed innymi ludźmi (np. rodziną, przyjaciółmi, znajomymi czy współpracownikami). Proces ten zawiera w sobie także fakt uświadomienia sobie własnej, odmiennej od heteroseksualnej, orientacji seksualnej oraz uczenia się samoakceptacji jako geja, lesbijki lub osoby biseksualnej (coming out przed samym sobą).

Pojęcia nie należy mylić z outingiem, czyli ujawnieniem czyjejś odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej przez osoby trzecie, najczęściej wbrew woli "zdemaskowanej" osoby.

Ze względu na obawę przed gorszym traktowaniem przez otoczenie (homofobia) coming out zazwyczaj zajmuje wiele lat i najczęściej nie wykracza poza selektywne ujawnianie się przed wybranymi osobami.

Coming out może dotyczyć osób publicznych, które ujawniają własną przynależność do LGBT do wiadomości społeczeństwa za pośrednictwem środków masowego przekazu. Uważa się, że coming out szanowanych osób publicznych poprawia wizerunek mniejszości seksualnych w oczach społeczeństwa.

Czasami termin ten używany jest w stosunku osoby lub grupy osób, które decydują się publicznie zaprezentować swoje poglądy uważane za odbiegające od poglądów ogółu społeczeństwa (np. Internetowa Lista Ateistów i Agnostyków – coming out niewierzących).

Coming out w miejscu pracy

Badanie przeprowadzone wśród gejów i lesbijek pracujących w niemieckich firmach, pokazuje, iż tylko 13% z nich otwarcie przyznaje się w miejscu pracy do swojej orientacji seksualnej. Wskaźnik ten nie zmienił się od 10 lat mimo subiektywnego odczucia poprawy sytuacji mniejszości seksualnych. Osoby homoseksualne, zajmujące wyższe stanowiska, częściej publicznie ujawniają swoje preferencje seksualne niż te na podrzędnych stanowiskach. Uważa się ponadto, że osoby homoseksualne, które nie dokonały coming outu w miejscu pracy, zużywają 20% swojej energii, by ukryć swoją orentację seksualną[1].

Przypisy

Bibliografia

Zobacz też

Linki zewnętrzne