Costin EC1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Costin EC1
Sinogold A00
Producent

Qilu Automobile
Sinogold

Zaprezentowany

lipiec 2021

Okres produkcji

2021

Miejsce produkcji

Jinan

Dane techniczne
Segment

A

Typy nadwozia

3-drzwiowy hatchback

Napęd

przedni

Długość

3226 mm

Szerokość

1676 mm

Wysokość

1556 mm

Rozstaw osi

2150 mm

Liczba miejsc

2

Dane dodatkowe
Pokrewne

Chery eQ1

Konkurencja

Baojun KiWi EV
Roewe Clever
Wuling Hongguang Mini EV

Costin EC1elektryczny samochód osobowy klasy miejskiej wyprodukowany pod chińską marką Costin w 2021 roku.

Historia i opis modelu[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2021 roku powstałe przez 10 miesiącami joint-venture Qilu Automobile przedstawiło pierwsze informacje na temat samochodu, który opracowany został przez Chery Automobile na zlecenie współpracujących z koncernem władz chińskiej prowincji Szantung[1]. Dla pojazdu powołano markę Costin, nazywając go EC1 i nadając mu postać niewielkiego, miejskiego hatchbacka o napędzie w pełni elektrycznym[2].

Pod kątem wizualnym pojazd zyskał jednobryłowe nadwozie, reflektory w kształcie bumerangów, dwubarwne malowanie karoserii oraz port do ładowania baterii w lewym przednim błotniku[3]. Pod kątem technicznym, Costin EC1 został oparty na platformie konstrukcji macierzystego Chery, modelu eQ1, dzieląc z nim m.in. taki sam rozstaw osi[4].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Produkcja Costina EC1 rozpoczęła się na początku sierpnia 2021 roku w nowo wybudowanych zakładach produkcyjnych w chińskiej prowincji Szantung[4], jako głównego konkurenta określając mniejszego Wulinga Hongguanga Mini EV[4]. Pierwsze dostawy do klientów miały odbyć się we wrześniu tego samego roku[4], a sam producent Qilu Automobile planował rozwój swojej gamy modelowej do 2 kolejnych pojazdów[4]. Ostatecznie przedsięwzięcie zakończyło się niepowodzeniem: najpierw początek sprzedaży opóźniono z powodu kłopotów z łańcuchem dostaw na początek 2022 roku, by ostatecznie całkowicie zarzucić projekt z czasem pozbawiony początkowego wsparcia Chery[5]. W listopadzie 2022 przedsiębiorstwo Sinogold próbowało wdrożyć nieudany projekt pod własną nazwą jako Sinogold A00[6], jednak i to nie spotkało się z realizacją.

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Costin EC1 napędzany był przez 33-konny silnik elektryczny pozwalający na swobodne poruszanie się w warunkach miejskich, z kolei bateria dostarczana przez chińską firmę Jiangsu GSO New Energy pozwala na przejechanie ok. 200 kilometrów na jednym ładowaniu[1]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]