Cryptocephalus hypochaeridis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cryptocephalus hypochaeridis
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

stonkowate

Rodzaj

Cryptocephalus

Gatunek

Cryptocephalus hypochaeridis

Synonimy
  • Cryptocephalus hypochoeridis (Linnaeus, 1758)[1]
  • Chrysomela hypochaeridis Linnaeus, 1758[1]
  • Cryptocephalus cristatus Suffrian, 1849[1]
  • Cryptocephalus cristula Dufour, 1843[1]
  • Cryptocephalus rugulipennis Suffrian, 1853[1]
  • Cryptocephalus similis Stephens, 1834[1]

Cryptocephalus hypochaeridis – gatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych (Chrysomelidae)[2].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Gatunek po raz pierwszy zgodnie z zasadami nazewnictwa binominalnego został opisany w 1758 roku przez Karola Linneusza w 10. edycji Systema Naturae; autor nadał mu nazwę Chrysomela hypochaeridis[3]. Obecnie gatunek zaliczany jest do rodzaju Cryptocephalus[1][4].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten występuje w całej Europie, sięgając na północ do Wielkiej Brytanii i południowych prowincji Fennoskandii, na południu do północno-zachodniej Afryki i na wschód do Syberii. Ogólnie jest rzadko spotykany, lokalnie bardziej pospolity jest tylko w Anglii i Walii[4].

Cryptocephalus hypochaeridis

Siedliska[edytuj | edytuj kod]

Występuje na użytkach zielonych z mieszanką roślinności zielnej na obszarach kredowych i wapiennych, ale także z dobrze porośniętymi roślinami wydmami przybrzeżnymi. Dorosłe osobniki występują od kwietnia do września; żywią się pyłkiem i najczęściej występującymi żółtymi kwiatami m.in.: ostropestu żółtego, jaskrów, mleczów i dziurawca zwyczajnego[4].

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Kopulacja samic następuje wiosną, a larwy rozwijają się latem, prawdopodobnie zimując i kończąc swój rozwój wiosną przed przepoczwarzaniem[4].

Podobieństwo[edytuj | edytuj kod]

Ogólnie bardzo podobny do Cryptocephalus aureolus, ale mniejszy (4,5–5,7 mm, C. aureolus mierzy 5,7–7,5 mm) oraz z przedpleczem drobniej i rzadziej nakłutym; wielkość jest zwykle dostatecznie różna. Aby odróżnić gatunek, ale w przypadkach wątpliwych tarczka zapewnia najłatwiejszy sposób odróżnienia, u obecnego gatunku jest poprzeczna, podczas gdy u C. aureolus jest kwadratowa. Płeć można rozróżnić na podstawie kształtu wierzchołkowego sternitu; u samic jest odcisk podłużny, podczas gdy u samców ma płytki odcisk przed kilem na krawędzi wierzchołkowej[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Cryptocephalus hypochoeridis (Linnaeus, 1758). [w:] GBIF Backbone Taxonomy [on-line]. GBIF Secretariat. [dostęp 2022-10-02]. (ang.).
  2. Joel Hallan: Synopsis of the Described Chrysomelidae of the World: Cryptocephalinae. [w:] Joel Hallan's Biology Catalog [on-line]. Texas A&M University, 2008-12-13. [dostęp 2014-10-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-20)]. (ang.).
  3. K. Linneusz, Systema naturae per regna tria naturae :secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis, wyd. 10, t. 1, 1758, s. 370 (łac.).
  4. a b c d e UK Beetles Cryptocephalus hypochaeridis (Linneus, 1758) (ang.)