Cyclocephala nike

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cyclocephala nike
Ratcliffe, 1992
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

poświętnikowate

Podrodzina

rohatyńcowate

Plemię

Cyclocephalini

Rodzaj

Cyclocephala

Gatunek

Cyclocephala nike

Cyclocephala nikegatunek chrząszcza z rodziny poświętnikowatych i podrodziny rohatyńcowatych.

Gatunek ten został opisany po raz pierwszy w 1992 przez Bretta Ratcliffe’a na łamach „The Coleopterists Bulletin”. Opisu dokonano na podstawie dwóch okazów odłowionych w 1977 roku. Jako miejsce typowe wskazano plantację kawy w okolicy Santa Clara w Panamie. Epitet gatunkowy pochodzi od greckiej bogini zwycięstwa Nike[1].

Holotypowy samiec ma 24,1 mm długości ciała i 11,2 mm szerokości w barkach. Allotypowa samica osiągają ma 23 mm długości ciała i 11,4 mm szerokości w barkach. Czarna głowa ma oczy złożone rozstawione na odległość 3,5 raza większą niż ich poprzeczne średnice, dziesięcioczłonowe czułki zwieńczone buławkami, umiarkowanie punktowane czoło oraz punktowany, a w przedniej połowie ponadto pomarszczony nadustek z szerokim, lekko wykrojonym i wąsko odgiętym wierzchołkiem. Kolor przedplecza jest rudobrązowy z czarnymi brzegami. Punktowanie na wierzchu przedplecza jest rozproszone i małe, natomiast na bokach staje się gęstsze i większe. Krawędź nasadowa przedplecza jest na całej długości obrzeżona. Barwa tarczki jest rudobrązowa. Barwa pokryw jest rudobrązowa z czarnymi: nasadą, linią przyszwową i epipleurami. Na powierzchni pokryw występują duże i płytkie punkty, układające się w niewyraźne, podwójne rządki. Odnóża są czarne. Przednia ich para u samca ma po trzy zęby na goleniach, z których nasadowy jest leży nieco dalej od środkowego niż środkowy od wierzchołkowego oraz stopy z powiększonymi pazurkami, z których większy rozdwaja się na szczycie. U samicy przednia para odnóży ma pazurki na stopach niepowiększone. Pygidium jest rudobrązowe, u samca słabo wysklepione, a u samicy prawie płaskie w widoku bocznym[1].

Owad neotropikalny, endemiczny dla Panamy. Znany jest wyłącznie z miejsca typowego w prowincji Chiriquí. Owady dorosłe odławiano w maju[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Brett C. Ratcliffe. Nine new species and 11 country records of Cyclocephala (Coleoptera: Scarabaeidae: Dynastinae) from Panama and Costa Rica. „The Coleopterists Bulletin”. 46 (3), s. 216-235, 1992.