Czarna maska (opera)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czarna maska
Die schwarze Maske
Ilustracja
kompozytor Krzysztof Penderecki w 2008 roku
Rodzaj

Opera

Muzyka

Krzysztof Penderecki

Libretto

Harry Kupfer
Krzysztof Penderecki

Liczba aktów

1

Język oryginału

niemiecki

Źródło literackie

Gerhart Hauptmann "Die schwarze Maske"

Czas trwania

100 min

Data powstania

1984-1986

Prapremiera

15 sierpnia 1986
Salzburg

Premiera polska

25 października 1987
Teatr Wielki w Poznaniu
18 września 1988
Teatr Wielki w Warszawie

Czarna maskaopera w jednym akcie skomponowana przez Krzysztofa Pendereckiego na podstawie dramatu o tym samym tytule Gerharta Hauptmanna. Libretto napisał w języku niemieckim Harry Kupfer i Krzysztof Penderecki. Prapremiera opery miała miejsce podczas festiwalu w Salzburgu, 15 sierpnia 1986 roku[1]. Po raz pierwszy wystawiona w Polsce 25 października 1987 w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu[2]. Premiera opery w polskiej wersji językowej miała miejsce 18 września 1988 w Teatrze Wielkim w Warszawie[3].

Autorami przekładu libretta na język polski są Antoni Libera oraz Janusz Szpotański[4].

Historia powstania[edytuj | edytuj kod]

W 1982 roku Krzysztof Penderecki otrzymał zamówienie Festiwalu w Salzburgu na napisanie opery[5]. Początkowo Penderecki rozważał wykorzystanie takich utworów jak: Panna Julia Strindberga, Żałoba przystoi Elektrze O’Neila, Mistrz i Małgorzata Bułhakowa czy Faust Goethego[4]. Odrzucił wszystkie te pomysły, kiedy przypadkowo trafił na tekst Czarnej maski Hauptmanna[4][5].

Czarna Maska to mroczna wizja świata zmierzającego ku katastrofie, będąca nawiązaniem do średniowiecznego przedstawienia tańca śmierci[4].

Streszczenie[edytuj | edytuj kod]

Akcja opery odbywa się zimą 1662 roku w domu burmistrza Schullera, w miasteczku Bolkenhain na Śląsku. Miasteczko jest zniszczone w wyniku Wojny Trzydziestoletniej, w pobliżu grasują rozbójnicy, a wśród mieszkańców szerzą się pogłoski o epidemii dżumy. Tymczasem mieszkańcy świętują karnawał organizując pochody przebierańców. W domu burmistrza Schullera odbywa się proszony obiad na którym spotykają się wszyscy uczestnicy dramatu: burmistrz, jego żona Benigna, wychowanka Arabella, żydowski kupiec, katolicki opat, luterański pastor, hrabia-ewangelik, dwaj służący różnych wyznań. Na przyjęcie przybywa kupiec Löwel Perl przynosząc wieści ze świata. Toczą się rozmowy, ich tematem jest m.in. Benigna i jej przybrana siostrzenica mulatka Arabella. Hrabia zwraca również uwagę na śliczną służącą burmistrza. W czasie rozmowy rozbrzmiewają kuranty, które, jak się okazuje, kazał zainstalować burmistrz, aby zrobić przyjemność żonie. Benigna, podobnie jak jeden ze służących, są jednak wyraźnie wstrząśnięci. Nagle wbiega służąca Daga z informacją, że do ogrodu wtargnął człowiek w czarnej masce. Przez salon przelatuje puszczyk – zwiastun śmierci. Do salonu wpada człowiek w czarnej masce i zaczyna niesamowity taniec. Benigna słabnie i zostaje wyprowadzona. Do salonu wchodzi Johnson, zbiegły niewolnik, i zostawia swój odcisk ręki. W czasie gdy goście oglądają galerię obrazów burmistrza, w salonie coraz bardziej przerażona Benigna opowiada Perlowi historię swojego życia. Zza okna dochodzi żałobny śpiew. Benigna zauważa odcisk ręki i wybiega z salonu. Teraz z kolei Perlowi zwierza się burmistrz. Perl zabiera burmistrza na galerię. W międzyczasie jeden z gości - Jedidja Potter coraz bardziej pogrąża się w religijnym obłędzie. Na scenę znów wchodzi niewolnik, który zabija Pottera. Przez salon przewijają się pary bohaterów, jako ostatni Schuller i Benigna, która błaga męża, aby wyjechali z Bolkenhain. Burmistrz się zgadza, jednak wcześniej chce podpisać akt darowizny ziem na rzecz klasztoru. Na tym tle dochodzi do incydentu z hrabim. Benigna widząc zwłoki Pottera, domyśla się kto go zabił. Postanawia spotkać się z Johnsonem, który uwiódł ją w młodości, a potem szantażował. Do salonu wracają goście. Hrabia oskarża Benignę o zdradę. Nagle wbiega Róża, dama do towarzystwa Benigny, z informacją, że jej pani zasłabła. Pojawia się informacja o dżumie w mieście i goście w panice rzucają się do ucieczki. Róża oznajmia o śmierci Benigny. Schuller wychodzi, za chwilę słychać strzał. W tle żałobny śpiew chóru[4].

Osoby[edytuj | edytuj kod]

rola rodzaj głosu obsada podczas polskiej premiery w Teatrze Wielkim w Warszawie[6][7]
Silvanus Schuller tenor Roman Węgrzyn
Benigna sopran Elżbieta Hoff
Löwel Perl baryton Jerzy Artysz
Arabella sopran dziewczęcy Małgorzata Szmidt
Rosa Sacchi mezzosopran Wanda Bargiełowska
Jedidja Potter tenor Jacek Parol
François Tortebat bas Marek Dąbrowski
Daga sopran Teresa Borowczyk
Robert Dedo bas-baryton Bronisław Pekowski
Pleban Wendt bas Jerzy Kulesza
Hadank tenor Krzysztof Szmyt
Hrabia Ebbo Hüttenwächter bas Ryszard Morka
Hrabina Laura Hüttenwächter mezzosopran Anna Malewicz
Schedel tenor Zdzisław Książek-Rozenau
Anioł śmierci sopran Krystyna Jaźwińska
Doktor Knoblochzer bas Waldemar Kalinowski

oraz chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Warszawie, dyr. Robert Satanowski[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia, Czarna maska Krzysztofa Pendereckiego [online], Encyklopedia teatru polskiego [dostęp 2023-12-17] (pol.).
  2. Czarna Maska, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (sztuki). [dostęp 2023-12-17].
  3. Encyklopedia, Premiera Czarnej maski Pendereckiego [online], Encyklopedia teatru polskiego [dostęp 2023-12-17] (pol.).
  4. a b c d e Czarna maska. Krzysztof Penderecki, Encyklopedia Teatru Polskiego, 1988 [dostęp 2023-12-17] (pol.), program opery.
  5. a b Czarna maska / Semi-stage opera - NOSPR [online], nospr.org.pl, 23 listopada 2023 [dostęp 2023-12-17] (pol.).
  6. a b "Czarna maska". Barokowy przepych Pendereckiego - Dwójka - polskieradio.pl [online], polskieradio.pl [dostęp 2023-12-17] (pol.).
  7. Czarna maska, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (przedstawienia). [dostęp 2023-12-17].