Deborah Hyde

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 01:45, 17 mar 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Deborah Hyde
{{{alt grafiki}}}
Deborah Hyde podczas wykładu o wierze w wampiry na QED 2014
Data i miejsce urodzenia

1965
Londyn

Narodowość

brytyjska

Strona internetowa

Deborah Hyde (ur. 1965) jest brytyjską sceptyczką naukową, folklorystką, kulturolog i redaktorem naczelnym magazynu The Skeptic. Pisze i wykłada na temat przesądów[1], kryptozoologii, religii i wiary w zjawiska paranormalne[2], ze szczególnym uwzględnieniem folkloru, psychologii i socjologii związanymi z tymi zjawiskami. W codziennym życiu jest koordynatorem charakteryzacji filmowej. Została nawet nazwana „ekspertem od wampirów”[3]. We wrześniu 2017 będzie prelegentką na odbywającym się we Wrocławiu 17 Europejskim Kongresie Sceptyków[4].

Wczesne życie

Zainteresowanie zjawiskami nadprzyrodzonymi wywodzi się z jej dzieciństwa i Deborah Hyde wiąże to ze „spędzaniem zbyt wiele czasu z szalonymi ciotkami”[5]. Podczas gdy inne dziewczynki interesowały się wróżkami, czy aniołami, ona zawsze była zafascynowana „ciemną stroną”[6]. Na początku wierzyła w te zjawiska, ale zmieniło się to po odkryciu książki The Black Arts okultystyznego pisarza Richarda Cavendisha, co doprowadziło ją do stosowania bardziej analitycznego podejścia do tych zjawisk[5].

Kariera poza sceptycyzmem

Przez wiele lat zajmowała się dystrybucją przedmiotów kolekcjonerskich. Wtedy to spędziłą kilka lat w Nowym Jorku. Następnie w latach 90. XX wieku zajęła się koordynacją choreografii filmowej i efektów specjalnych oraz kierownictwem produkcji dla kina i TV. Zajmuje się tym po dziś dzień[5].

Kariera jako sceptyk

Deborah Hyde zaczęła badać i pisać o wierze w zjawiska nadprzyrodzone w latach 90. XX wieku. Pisała na te tematy bloga pod pseudonimem Jourdemayne od 2009 roku[7]. Jej strona internetowa działa pod tą samą nazwą, zapożyczoną od wyedukowanej kobiety żyjącej w XV wieku, znanej też jako „Wiedźmą Oka”, spalonej za czary w Londynie w 1441 roku. Deborah Hyde wybrała tę kobietę ze względu na to, że „wiele osób udawało się do niej po informacje o ciemnych sprawach”.

Deborah Hyde na blogu przedstawia podejście śledcze i opisuje wzajemne powiązania folkloru, systemu wierzeń, strachu przed nieznanym i zjawiskami naturalnymi. W wystąpieniach publicznych i artykułach opisane zostały dokładnie następujące zjawiska nadprzyrodzone:

Hyde wręcza nagrodę Ockham Crispianowi Jago podczas konferencji QED 2016.

Redaktor naczelny magazynu The Skeptic

Deborah Hyde wręcza nagrodę Ockham Jamesowi O'Malleyowi i Lizie Lutgendorff podczas konferencji QED 2013 w Manchesterze[18]

W 2011 roku została powołana na stanowisko redaktora naczelnego czasopisma "The Skeptic", brytyjskiego magazynu popularyzującego naukę i krytyczne myślenie[19]

Jako redaktor współpracuje z międzynarodową komisją ekspertów z różnych dziedzin, wśród których są uznawani na całym świecie naukowcy, edukatorzy naukowi i pasjonaci, tacy jak Susan Blackmore, Stephen Fry, Derren Brown, Brian Cox, Richard Dawkins, Edzard Ernst, Robin Ince, PZ Myers, Phil Plait, Massimo Polidoro, Simon Singh, James Randy i Richard Wiseman[20].

Nagroda Ockham

W 2012 roku Deborah Hyde była pomysłodawcą nagrody wręczanej za ważne dokonania na różnych polach aktywizmu sceptycznego w celu zapewnienia uznania ludziom poświęcającym swój czas i pracę w celu promocji nauki i sceptycyzmu naukowego. Od 2012 roku nagrody te wręczane są podczas konferencji QED – Question, Explore, Discover[21].

Życie osobiste

Deborah Hyde mieszka w Wielkiej Brytanii, w zachodnim Londynie[5].

Przypisy

  1. a b Deborah Hyde: The Enfield ‘Poltergeist’: a sceptic speaks. 1 maja 2015. (ang.).
  2. a b Deborah Hyde: Vampire legends that refuse to die. 4 grudnia 2012. (ang.).
  3. Ian Sample: Halloween special: the science of scary apparitions – podcast. The Guardian, 20 października 2014. (ang.).
  4. Deborah Hyde – European Skeptics Congress. ESC Wrocław. 17th European Skeptics Congress. (pol.).
  5. a b c d Contact & Contributors. The Skeptic. (ang.).
  6. Michael Marshall: 2015 ESC Podcast: Episode #04 – Deborah Hyde. Good Thinking Society, 17 lipca 2015. (ang.).
  7. Previous Posts. Jourdemayne, 2011. (ang.).
  8. Review – Deborah Hyde – The Natural History of the European Werewolf. 20 sierpnia 2012. (ang.).
  9. Adam Lappin: QEDcon: Deborah Hyde – The Natural History of the European Werewolf. Critical Tinkering blog, 11 marca 2012. (ang.).
  10. Deborah Hyde: CFI UK presents Deborah Hyde on The Natural History of the European Werewolf. British Humanist Association, 18 października 2014. (ang.).
  11. Halloween With Deborah Hyde : Interview With a Vampire Expert. Winchester Skeptics, 31 października 2013. (ang.).
  12. Deborah Hyde: England’s Child Witches. Jourdemayne Blog, 8 sierpnia 2010. (ang.).
  13. Deborah Hyde: ‘Raped by Demons’ or ‘The Haunted Cheese Sandwich’. Jourdemayne Blog, 21 listopada 2009. (ang.).
  14. Speakers: Deborah Hyde. European Skeptics Congress London, 27 maja 2015. (ang.).
  15. Bad Santa: The Growing Popularity of Krampus. Barts Pathology Museum, Queen Mary University of London, 3 grudnia 2014. (ang.).
  16. Bad Santa: The Evil Side of Christmas. Birmingham Skeptics in the Pub, 9 grudnia 2015. (ang.).
  17. You'd better watch out, you'd better not cry.... Greater Manchester Skeptics Society, 10 grudnia 2015. (ang.).
  18. Who won the Ockham's?. . 24 (3), 2013. (ang.). 
  19. Volume 23 Issue 2: Jon Ronson. The Skeptic. (ang.).
  20. Editorial Advisory Board. The Skeptic. (ang.).
  21. The Ockhams – UK Skepticism's first awards. „The Skeptic”. 23 (4), 2012. ISSN 0959-5228. (ang.).