Dendrolaelaps casualis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dendrolaelaps casualis
Huhta et Karg, 2010
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

pajęczaki

Podgromada

roztocze

Rząd

żukowce

Podrząd

Monogynaspida

Infrarząd

Gamasina

(bez rangi) Dermanyssiae
Nadrodzina

Rhodacaroidea

Rodzina

Digamasellidae

Podrodzina

Dendrolaelapinae

Rodzaj

Dendrolaelaps

Gatunek

Dendrolaelaps casualis

Dendrolaelaps casualisgatunek roztocza z kohorty żukowców i rodziny Digamasellidae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2010 roku przez Veikko Huhtę i Wolfganga Karga z Uniwersytetu w Jyväskylä na łamach „Soil Organisms”. Jako lokalizację typową wskazano Ylläs w gminie Kittilä w finlandzkiej części Laponii[1].

Takson ten należy do grupy gatunków brevipilis wraz z D. brevipilis i D. monodentatus[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Znane są tylko samice. Osiągają one od 330 do 350 µm długości i około 190 µm szerokości idiosomy. Gnatosoma ma niezmodyfikowane szczękoczułki z czterema ząbkami na palcu ruchomym. Szczecinki par od drugiej do piątej w rzędach wewnętrznych na podonotum (prodorsum), szczecinki par od pierwszej do czwartej w rzędach wewnętrznych na opistonotum (postdorsum) oraz szczecinki par od drugiej do piątej w rzędach zewnętrznych na podonotum osiągają 200 µm i dochodzą do połowy długości pary następnej. Szczecinki par od pierwszej do trzeciej w rzędach zewnętrznych na opistonotum są nieco dłuższe niż wcześniej wymienione. Z kolei szczecinki piątej pary w rzędzie zewnętrznym opistonotum oraz piątej pary w rzędzie bocznym opistonotum mają 45 µm długości. Przednia krawędź opistonotum ma dwa bardzo delikatne wcięcia, a przednia jego powierzchnia słabo wyrażony wzór strukturalny. Spód idiosomy ma słabo zesklerotyzowaną część sternalną oraz tarczki brzuszną i analną zlane w tarczkę wentro-analną o wklęsłych krawędziach bocznych. Na tarczce tej umieszczone są szczeciny par pierwszej, drugiej, trzeciej i piątej rzędów wewnętrznych oraz pary drugiej rzędów zewnętrznych. Większość szczecinek wentralnych ma 15 µm długości, jednak szczeciny pary piątej rzędów wewnętrznych i pary czwartej rzędów zewnętrznych osiągają 25 µm długości. Przetchlinki są uwstecznione i ku tyłowi sięgają tylko do wysokości szczecinek sternalnych drugiej i trzeciej pary. Odnóża porośnięte są wyłącznie niezmodyfikowanymi, gładkimi szczecinkami. Otwór płciowy samicy leży na udzie trzeciej pary odnóży[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek palearktyczny, znany tylko z miejsca typowego w Finlandii. Odnaleziony w suchym kompoście obok toalety na poboczu drogi[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Veikko Huhta, Wolfgang Karg. Ten new species in genera Hypoaspis (s. lat.) Canestrini, 1884, Dendrolaelaps (s. lat.) Halbert, 1915, and Ameroseius Berlese, 1903 (Acari: Gamasina) from Finland. „Soil Organisms”. 82 (3), 2010. ISSN 1864-6417.