Dom Studencki Mrowisko w Opolu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dom Studencki Mrowisko
Ilustracja
Dom Studencki Mrowisko
Państwo

 Polska

Miejscowość

Opole

Adres

ul. Katowicka 87

Typ budynku

Dom studencki

Styl architektoniczny

socrealizm

Architekt

Bohdan Jezierski

Inwestor

Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu

Kondygnacje

4

Rozpoczęcie budowy

1954

Ukończenie budowy

1956

Ważniejsze przebudowy

2010

Właściciel

Uniwersytet Opolski

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Dom Studencki Mrowisko”
Ziemia50°40′13″N 17°55′22″E/50,670278 17,922778

Dom Studencki Mrowisko w Opolu – dom studencki należący do Uniwersytetu Opolskiego (wcześniej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu), zlokalizowany w Opolu przy ulicy Katowickiej 87. Obiekt charakteryzuje się socrealistycznymi formami architektonicznymi. Powstał w latach 1954–1956 jako pierwszy tego typu obiekt w mieście.

Miasteczko akademickie UO, we wschodniej jego części znajduje się DS „Mrowisko”

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Dom Studencki „Mrowisko” znajduje się w centrum Opola, w północno-wschodniej części Śródmieścia. Zlokalizowany jest we wschodniej części kampusu Uniwersytetu Opolskiego[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pole uprawne z widocznym kościołem NSPJ w Opolu, na którym powstało miasteczko akademickie

Budowa akademika[edytuj | edytuj kod]

Teren na którym stoi dzisiejszy dom studencki nie był nigdy zabudowany, wcześniej znajdowało się na pole uprawne. W jego pobliżu znajdował się peryferyjne wille poniemieckie z przełomu XIX i XX wieku oraz kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, powstały w 1930 roku[2]. W latach 40. i 50. XX wieku władze miejskie proponowały wybudowanie w tym miejscu monumentalnego teatru i targu[3].

Na przełomie 1953 i 1954 roku zawiązał się w Opolu Komitet Budowy Wyższej Szkoły Pedagogicznej w składzie: Lucjan Skalski (przewodniczący), Teodor Musioł (sekretarz), Bohdan Jezierski (członek) oraz Antoni Kolejewski (członek). Komitet pozyskując fundusze z Funduszu Odbudowy Szkół (FOS) zlecił wykonanie projektu przyszłego miasteczka akademickiego Opolskiemu Biurowi Projektów. Jednak po jego odmowie projekt pierwszych trzech budynków w miasteczku, w tym domu studenckiego, wykonał Bohdan Jezierski na prywatne zlecenie Teodora Musioła. W projekcie tym uwidoczniły się wszechobecne wpływy panującego wówczas socrealizmu[4].

Jeszcze na początku 1954 roku bez zgody władz w Warszawie ruszyły pierwsze prace budowlane, którymi kierował Antoni Kolejewski[5]. Niedługo potem w listopadzie tego samego roku władze centralne zalegalizowały całą budowę[6]. uroczystego otwarcia DS „Mrowisko” dokonano 21 stycznia 1956 roku[7]. Akademik ten oferował 600 miejsc noclegowych. Na jego parterze znalazł się klub studencki Skrzat. Poza tym początkowo swoją siedzibę w nim znalazła także filia Biblioteki Głównej WSP[8].

Pierwsze lata[edytuj | edytuj kod]

W pierwszych latach działalności WSP w Opolu życie studenckie toczyło się na terenie kampusu uczelnianego, w którym w 1960 roku ukończono główny gmach WSP. Z inicjatywy Wojciecha Dindorfa i Zbigniewa Żakiewicza w „Mrowisku” powstał zespół satyryczny Wskazując Palcem oraz akademicki zespół artystyczny, który odgrywał spektakle na terenie całego województwa opolskiego[9].

14 marca 1968 studenci Jan Czech – członek zespołu Teatru Leniwego Widza oraz Adam Kasprzyk rozwiesili w holu „Mrowiska” ulotki informujące o wydarzeniach w kraju. Wieczorem odbył się tu wiec studencki, który zapoczątkował wydarzenia opolskiego marca 68'[10].

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

W 2010 roku zakończono przebudowę południowego skrzydła akademika – w miejsce pokojów dla studentów powstało Collegium Iuridicum, siedziba wydziału Wydziału Prawa i Administracji. W związku z tym liczba miejsc zmniejszyła się do 315.

Osoby związane z akademikiem[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy pokoju 27 w roku 1963

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Plan miasta Opola. opole.planmiasta.info. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-25)]. [on-line] [dostęp: 2.03.2012]
  2. Historia kościoła NSPJ w Opolu na stronie parafii jezuitów w Opolu [on-line] [dostęp: 2.03.2012]
  3. S. Nicieja, Alma Mater Opoliensis. Fakty, ludzie, wydarzenia,, Opole 2004, s. 34.
  4. S. Nicieja, op. cit., s. 15.
  5. S. Nicieja, op. cit., s. 15–16.
  6. S. Nicieja, op. cit., s. 23.
  7. S. Nicieja, op. cit., s. 16.
  8. S. Nicieja, op. cit., s. 34.
  9. S. Nickieja, op. cit., s. 40.
  10. Mariusz Patelski, Niezależne Zrzeszenie Studentów w Opolu 1980–1990 – Fundacja imienia Mieczysława Dumnickiego, Opole 2010

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • S. Nicieja, Alma Mater Opoliensis. Ludzie, fakty, wydarzenia, wyd. UO, Opole 2004.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]