Dom własny Adolfa Radinga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dom własny Adolfa Radinga
Ilustracja
Widok budynku od ulicy
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Wrocław

Adres

ul. Sochaczewska 4

Typ budynku

dom jednorodzinny

Styl architektoniczny

modernizm

Architekt

Adolf Rading

Kondygnacje

2

Powierzchnia użytkowa

70 m²

Ukończenie budowy

1922

Pierwszy właściciel

Adolf Rading

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, na dole znajduje się punkt z opisem „Dom własny Adolfa Radinga”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Dom własny Adolfa Radinga”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Dom własny Adolfa Radinga”
Ziemia51°04′50,48″N 17°00′50,90″E/51,080689 17,014139

Dom własny Adolfa Radingamodernistyczny jednorodzinny dom mieszkalny przy ul. Sochaczewskiej 4 we Wrocławiu wybudowany dla Adolfa Radinga według jego własnego projektu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Adolf Rading, który w roku 1919 przeprowadził się z Berlina do Wrocławia, aby objąć stanowisko kierownika katedry architektury w Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego, zaprojektował wkrótce swój własny dom przy ówczesnej Stifterstrasse na osiedlu Borek. Pierwszy projekt wykonany w październiku 1921 r. nie uzyskał akceptacji Policji Budowlanej ze względu na bardzo awangardową formę dachu. Jedynym zachowanym dokumentem związanym z projektem domu jest fotografia jego modelu[1]. Widać na niej prostopadłościenny budynek z uskokowo obniżającym się ku południu dachem zakończonym płytą wspornikową. Rading inspirował się wykonując ten projekt wzorcami wypracowanymi przez grupę artystyczna Gläserne Kette Bruno Tauta, a także holenderska grupę De Stijl. Poprawiony projekt z innym, bardziej zbliżonym do tradycyjnego dachem został zrealizowany w roku 1922[2]. Adolf Rading mieszkał wraz z żoną w domu przy dzisiejszej ulicy Sochaczewskiej do roku 1933, kiedy to po objęciu władzy przez nazistów zdecydował się na wyjazd z Niemiec[3].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Dom wybudowany na planie prostokąta o wymiarach 6 × 10 m przykryty został czterospadowym dachem przypominającym nieco pagodę. Azjatyckich inspiracji charakterystycznych dla architektury ekspresjonistycznej można też doszukać się w kształcie nasady kominowej i latarni zdobiącej niegdyś wejście. Z kolei mocnym ekspresjonistycznym detalem, jaki zachował się z pierwotnego projektu jest ostrołukowe zakończenie drzwi wejściowych. Powierzchnia użytkowa domu jest niewielka, wynosi jedynie 70 m². Na parterze znajduje się strefa dzienna – salon połączony z jadalnią, która wypełnia całą wschodnia i południowa część. Resztę parteru zajmuje kuchnia pomieszczenie gospodarcze i pokój służącej. To nowoczesne rozwiązanie tworzenia przestronnej strefy dziennej mieszkania Rading stosował wówczas równolegle z Le Corbusierem nie znając jeszcze jego realizacji w tym zakresie[4]. Na pierwszym piętrze znajdowały się dwie sypialnie i łazienka[5]. Dom posiadał też piwnicę i strych. Przed II wojną światową dobudowano jeszcze od strony północnej garaż.

Wojnę dom przetrwał w dobrym stanie, Obecnie jest własnością prywatną. Forma w dalszym ciągu podobna jest do stanu pierwotnego. Nie zachowały się niektóre detale, jak lampa nad wejściem, nasada kominowa oraz ogrodzenie[3].

Ocena[edytuj | edytuj kod]

Dom Radinga w opinii współczesnych historyków architektury stał się jednym z wzorców wytyczającym trendy w architekturze modernistycznej dwudziestolecia międzywojennego[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Konstanze Beelitz, Niclas Förster: Breslau/Wrocław. Przewodnik po architekturze modernistycznej. Wrocław: Via Nova, 2006.
  • Rafał Eysymontt, Jerzy Ilkosz, Agnieszka Tomaszewicz, Jadwiga Urbanik (red.): Leksykon architektury Wrocławia. Wrocław: Via Nova, 2011.
  • Beata Szymańska-Störtkuhl: Adolf Rading we Wrocławiu 1919-1933. W: Ten wspaniały wrocławski modernizm. Materiały z konferencji Komisji Architektury i Urbanistyki wrocławskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk Wrocław 1991. Wrocław: Wydawnictwo VIA, 1998, s. 101-113.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]