Dominic Purcell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dominic Purcell
Dominic Purcell
Imię i nazwisko Dominic Haakon Myrtvedt Purcell
Data i miejsce urodzenia 17 lutego 1970
Wielka Brytania
Zawód aktor
Lata aktywności od 1991

Dominic Purcell, właściwie Dominic Haakon Myrtvedt Purcell (ur. 17 lutego 1970 roku w Wallasey, w hrabstwie Cheshire, w północno-zachodniej Anglii) – australijski aktor telewizyjny i filmowy urodzony w Wielkiej Brytanii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec pochodzi z Norwegii, a matka z Irlandii. Kiedy miał dwa lata, jego rodzina przeprowadziła się z Anglii do Australii – najpierw do Bondi w Sydney, a potem na Zachodnie Przedmieścia. Miał zostać w przyszłości ogrodnikiem, lecz po obejrzeniu sensacyjnego dramatu wojennego Olivera Stone'a Pluton (Platoon, 1986) zapragnął zostać aktorem. Uczył się aktorstwa w Teatrze Australijskim dla Młodych Ludzi (The Australian Theatre for Young People – ATYP) oraz Western Australian Academy of Performing, gdzie spotkał swoją przyszłą żonę Rebeccą Williamson i studiował z Hugh Jackmanem. Pierwsze aktorskie szlify zdobył na srebrnym ekranie wystąpując w australijskich serialach: Raw FM (1997-1998) i Szkoła złamanych serc (Heartbreak High, 1999) u boku Simona Bakera i Pety Toppano.

W 2000 roku przyjechał do Stanów Zjednoczonych, zamieszkał w Los Angeles, w stanie Kalifornii i zadebiutował na dużym ekranie w sensacyjnym thrillerze przygodowym Mission: Impossible II (Mission: Impossible II, 2000) z Tomem Cruise. Następnie powrócił na srebrny ekran w australijskich serialach: Zagubiony świat (The Lost World, 2001) i Władca zwierząt (BeastMaster, 2001) z Danielem Goddardem w roli tytułowej. Sławę zawdzięcza roli Lincolna "Linc'a" Burrowsa w serialu Skazany na śmierć (2005-2007). Przy boku wrestlera Dave'a Batisty wystąpił w filmie akcji House of the Rising Sun (2011) w reżyserii Dave'a A Millera. W kolejnym projekcie Millera, dramacie kryminalnym Martwy policjant (Officer Down, 2013), zagrał jedną z głównych ról.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy kinowe/wideo[edytuj | edytuj kod]

Filmy telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

Seriale telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

21 października 2007 Dominic Purcell i Rebecca Williamson ogłosili separację. Mają czworo dzieci: syna Joe (ur. 1999), córkę Audrey (ur. 2001) oraz bliźnięta: Lily i Gusa (ur. 2003).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]