Efantia Kairi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Efantia Kairi
Ευανθία Καΐρη
Data i miejsce urodzenia

1799
Andros

Data i miejsce śmierci

1866
Andros

Narodowość

Greczynka

Język

grecki

Dziedzina sztuki

literatura

Epoka

Oświecenie

Efantia Kairi (gr.: Ευανθία Καΐρη, ur. 1799 w Andros, zm. 1866 tamże) – grecka poetka, pisarka, dramaturg, tłumaczka, intelektualistka, feministka. Pierwsza kobieta w Grecji, której sztukę wydano drukiem[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się na greckiej wyspie Andros jako siódme dziecko Asiminy Kambanaki i Nikolaosa Kairisa. Przeniosła się do Kidonies w 1812 roku, gdy jej brat Teofilos Kairis został zatrudniony jako nauczyciel w miejskim liceum i zajął się również jej edukacją. Biegle znając język angielski, francuski i włoski, dokonywała licznych przekładów. Od 1818 roku prowadziła znaną szkołę dla dziewcząt i przetłumaczyła na język grecki wiele francuskich prac dotyczących edukacji kobiet[2][3].

Począwszy od 1821 roku podczas wojny o niepodległość Grecji, szukała pomocy wśród organizacji kobiecych w Europie, a poprzez swoje kontakty wpłynęła na rozwój silnego ruchu filhellenistycznego w Europie i Stanach Zjednoczonych wśród kobiet intelektualistek[1][3]. W 1824 roku towarzyszyła bratu Dimitrisowi w podróży do Ermupoli na wyspie Siros, gdzie pozostała z nim do 1839 roku. Tam nawiązała kontakty z kilkoma amerykańskimi misjonarzami protestanckimi, odnoszących się do niej z uznaniem. W 1826 roku napisała trzyaktową sztukę Nikieratos o Greczynkach, które oddały życie podczas oblężenia Missolungi. Pisana od kwietnia do lipca i opublikowana anonimowo w Nauplionie, w tym samym roku została wystawiona w Ermupoli. Była to pierwsza w historii wydana sztuka Greczynki[1]. Ostatnie lata Kairi spędziła na swojej rodzinnej wyspie Andros, gdzie prowadziła dom dla wojennych sierot[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Bruce 2004 ↓, s. 203.
  2. a b Kairi, Evanthia (1797–1866). Encyclopedia.com. [dostęp 2019-04-25]. (ang.).
  3. a b c Hendry i Uglow 1982 ↓, s. 307.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]