Nauplion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Nauplion
Nαύπλιο
Nauplion. Panorama miasta z twierdzy Palamidi, po lewej widoczna twierdza Akronauplia
Nauplion. Panorama miasta z twierdzy Palamidi, po lewej widoczna twierdza Akronauplia
Państwo  Grecja
Region Peloponez
Nomos Argolida
Wysokość 0-10 m n.p.m.
Populacja (2001)
• liczba ludności
• gęstość

13 822
411 os./km²
Nr kierunkowy 2752
Kod pocztowy 211 00
Tablice rejestracyjne AP
Położenie na mapie Grecji
Mapa lokalizacyjna Grecji
Nauplion
Nauplion
Ziemia 37°34′N 22°48′E/37,566667 22,800000Na mapach: 37°34′N 22°48′E/37,566667 22,800000
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Wikipodróże Informacje turystyczne w Wikipodróżach
Strona internetowa
Widok Nauplionu z zamku Palamidi. Niżej, po lewej fragmenty drugiej z twierdz - Akronafplii. Na dalekim planie zbudowany na wysepce zamek Bourtzi.

Nauplion[1] (w języku polskim znane także pod grecką nazwą Nafplio lub Nafplion, staroż. Nauplia[2], nowogr.: Ναύπλιο, trb. Nafplio) - miasto w Grecji, na Peloponezie, stolica nomosu Argolida, około 14,5 tys. mieszkańców (stan z roku 2001).

Nauplion z powodu strategicznego położenia w kieszeni Zatoki Argolidzkiej był początkowo - obok Argos - jednym w ważniejszych miast portowych Argolidy. W epoce klasycznej nastąpił powolny upadek miasta, aż zostało ono opuszczone w II wieku p.n.e.. Do naszych czasów dotrwały starożytne ruiny, widoczne na niewielkim stanowisku archeologicznym w mieście.

W czasach Bizancjum miasto zostało założone ponownie, na tutejszym akropolu (zob. Akronauplia) wzniesiono twierdzę obronną. We wczesnym średniowieczu Nauplion było często najeżdżany przez krzyżowców. W XIV i XV wieku należał do Wenecji, która zbudowała tu obronny zamek Bourtzi na wysepce przy brzegu. Następnie miasto przeszło na własność Turków osmańskich. Między 1686 a 1715 rokiem, podczas drugiej okupacji weneckiej, na wzgórzu sąsiadującym z Akronauplią wzniesiono rozległą twierdzę Palamidi.

30 listopada 1822, z zaskoczenia i rozpoczynając atak od najwyżej położonej części twierdzy Palamidi, miasto wyzwolone zostało przez połączone oddziały powstańcze Staikosa Staikopulosa i Dimitriosa Moschonisiotisa.

Po odzyskaniu przez Grecję niepodległości, Nauplion był w latach 1829 do 1834 pierwszą stolicą nowożytnego państwa greckiego (Ateny podupadły pod panowaniem tureckim i liczyły wówczas około 6 tysięcy mieszkańców ). W 1831 r. został tu zamordowany premier Joanis Kapodistrias.

Od lat sześćdziesiątych XX wieku Nauplion nabiera znaczenia jako ośrodek wypoczynkowy, zwłaszcza niezwykle popularny w okresie świątecznym, wśród samych Greków. Bez uprzedniej rezerwacji, nie ma wtedy szans na wolne miejsca noclegowe. Tylko o 2-4 km od Nafplio położone jest popularne, również wśród greckiej Polonii, nadmorskie letnisko Tolo, gdzie o noclegi jest już nieco łatwiej.

  • działa polska parafia Przemienienia Pańskiego w Nafplio[3] kierowana przez ks. proboszcza Jerzego Chorzempę i wchodząca w skład kościoła rzymskokatolickiego w Grecji.
Staikos Staikopulos - wyzwoliciel, bohater roku 1821
Radość z odzyskanej niepodległości - powitanie króla Ottona


Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Polska nazwa urzędowa, określona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych
  2. Na wielość zapisów nazwy tego miasta zwraca uwagę m.in. Encyklopedia P.W.N.
  3. W dokumentach kościelnych stosowana jest forma "Nafplio": informacja na stronie Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, informacja na stronie innej polskiej parafii w Grecji, strona parafii w portalu społecznościowym.