Encyocrypta bouleti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Encyocrypta bouleti
Raven, 1994
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

ptaszniki

Rodzina

Barychelidae

Podrodzina

Barychelinae

Rodzaj

Encyocrypta

Gatunek

Encyocrypta bouleti

Encyocrypta bouletigatunek pająków z infrarzędu ptaszników i rodziny Barychelidae. Występuje endemicznie na Nowej Kaledonii. Zasiedla wybrzeże morskie.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1994 roku przez Roberta Ravena[1][2] na podstawie dwóch samic odłowionych w 1990 roku. Jako lokalizację typową wskazano górę Port-Boisé na Nowej Kaledonii. Epitet gatunkowy nadano na cześć M. Bouleta w uznaniu jego działań na rzecz ochrony lasów Nowej Kaledonii[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Holotypowa samica ma ciało długości 18 mm oraz karapaks długości 7,4 mm i szerokości 6,5 mm. Karapaks jest w zarysie prawie jajowaty, ubarwiony pomarańczowobrązowo z brązowymi bokami, brązowym siateczkowaniem i nieco przyciemnioną częścią głowową, porośnięty brązowymi włoskami. Jamki karapaksu są szerokie i proste. Szczękoczułki są czerwonobrązowe, porośnięte brązowymi szczecinkami, pozbawione rastellum. Bruzda szczękoczułka ma 4 duże zęby i 7 zębów mniejszych na krawędzi przedniej oraz 5 małych ząbków i około 10–15 ziarenek w części środkowo-nasadowej. Szczęki zaopatrzone są w 8–11 tępych kuspuli. Odnóża są pomarańczowobrązowe, miejscami lekko przyciemnione, słabo obrączkowane. Nie występują na nich ciernie bazyfemoralne ani cierniowate kolce. Pazurki ostatniej pary odnóży są uzębione. Opistosoma (odwłok) jest z wierzchu ciemnobrązowa z dużymi, jasnymi plamami na przedzie. Spód opistosomy jest brązowy z podłużnym rozjaśnieniem i jasnym, trójkątnym znakiem. Genitalia samicy mają dwie spermateki, każda o formie dużego, pośrodkowego guzka z krótkim i wąskim płatem bocznym[2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pająk ten występuje endemicznie w Prowincji Południowej Nowej Kaledonii, gdzie zasiedla wybrzeże morskie w okolicy Port-Boisé[2].

Ptasznik ten wykopuje na oblewanych falami morskich nabrzeżach norki o małej głębokości z wejściem zamkniętym wieczkiem[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gen. Encyocrypta Simon, 1889. [w:] World Spider Catalog Version 21.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2021-10-02].
  2. a b c d e R.J. Raven. Mygalomorph spiders of the Barychelidae in Australia and the western Pacific. „Memoirs of the Queensland Museum”. 35, s. 291-706, 1994.