Erin Brockovich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy osoby. Zobacz też: Erin Brockovich (film).
Erin Brockovich

Erin Brockovich (ur. 22 czerwca 1960 w Lawrence) – amerykańska aktywistka na rzecz ochrony środowiska, nieoficjalnie wykonująca zawód prawnika (doradcy kancelarii prawnych).

Będąc samotną matką trojga dzieci, w 1991 r., przeżyła wypadek samochodowy. Próbując dochodzić roszczeń związanych z wypadkiem, poznała adwokatów z kancelarii Masry & Vititoe, którzy zatrudnili ją u siebie w charakterze pomocy biurowej. Pracując tam zainteresowała się sprawą przeciwko Hinkley Compressor Station (przedsiębiorstwu z koncernu Pacific Gas and Electric) oskarżanemu o zatruwanie środowiska i spowodowanie uszczerbku na zdrowiu mieszkańców regionu. Jej zaangażowanie doprowadziło do wygrania sprawy i wypłacenia ofiarom największego w historii USA odszkodowania związanego z zatruciem środowiska – suma 333 milionów dolarów została podzielona między 600 rodzin Hinkley[1]. Na motywach tej sprawy i biografii Brockovich nakręcono oskarowy film fabularny z Julią Roberts w roli głównej bohaterki.

Film przyczynił się do dalszego wzrostu popularności Erin Brockovich, która po zakończeniu sprawy Pacific Gas and Electric angażowała się w wiele podobnych (dotyczących zatrucia środowiska), stając się również symbolem działającego społecznie „adwokata konsumentów”[1]. Prowadzi własną firmę konsultingową Brockovich Research & Consulting[2].

Przypisy