Estonia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1936

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Estonia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1936
Estonia
Kod MKOl EST
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1936
Berlin
Chorąży Erich Altosaar
Liczba zawodników 33 w 8 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 13.
Złoto
2
Srebro
2
Brąz
3
Razem
7

Reprezentacja Estonii na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1936 liczyła 33 zawodników. Rywalizowali w 29 konkurencjach w 8 dyscyplinach. Zdobyli 7 medali, w tym 2 złote, co jest najlepszym wynikiem w historii startów tego kraju.

Wszystkie medale Medale[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Data
Gold medal olympic.svg Kristjan Palusalu Zapasy wolny, waga ciężka 4 sierpnia
Gold medal olympic.svg Kristjan Palusalu Zapasy klasyczny, waga ciężka 9 sierpnia
Silver medal olympic.svg August Neo Zapasy dowolny, waga półciężka 4 sierpnia
Silver medal olympic.svg Nikolai Stepulov Boks waga lekka 15 sierpnia
Bronze medal olympic.svg Arnold Luhaäär Podnoszenie ciężarów waga ciężka 5 sierpnia
Bronze medal olympic.svg Voldemar Väli Zapasy klasyczna, waga lekka 9 sierpnia
Bronze medal olympic.svg August Neo Zapasy klasyczny, waga półciężka 9 sierpnia

Zawodnicy[edytuj | edytuj kod]

Boxing pictogram.svg Boks[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Konkurencja Zawodnik Wynik Miejsce
Waga piórkowa Evald Seeberg 2 runda 9.
Waga lekka Nikolai Stepulov finał Srebrny medal

Basketball pictogram.svg Koszykówka[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

I runda

7 sierpnia 1936  Estonia 34:29  Francja Berlin


II runda

9 sierpnia 1936  Stany Zjednoczone 52:28  Estonia Berlin


III runda

11 września 1936  Filipiny 39:22  Estonia Berlin


Reprezentacja Estonii w pierwszej rundzie pokonała Francuzów 34:29. W drugiej trafiła na, późniejszych mistrzów olimpijskich, reprezentację USA, której ulegli 28:52. Mimo porażki znalazła się w 3 rundzie, gdzie przegrała z Filipinami 22:39 i odpadła z turnieju. Ostatecznie sklasyfikowani na miejscach 9-14.

Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Konkurencja Zawodnik Wynik Miejsce
100 m Ruudi Toomsalu 11.0 I runda
1500 m Reginald Uba 4:26.2 I runda
Skok wzwyż Aksel Kuuse 1.90 10.
Skok o tyczce Evald Äärma 3.70 26.
Skok w dal Ruudi Toomsalu 7.00 NP
Pchnięcie kulą Arnold Viiding 15.23 8.
Rzut młotem Koit Annamaa 50.46 8.
Rzut oszczepem Gustav Sule 63.26 11.

Swimming pictogram.svg Pływanie[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Konkurencja Zawodnik Wynik Miejsce
100 m stylem dowolnym Egon Roolaid 1:01.5 I runda
100 m stylem grzbietowym Boris Roolaid 1:21.1 I runda

Weightlifting pictogram.svg Podnoszenie ciężarów[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Konkurencja Zawodnik Wynik Miejsce
Waga piórkowa Erm Lund 270.0 13.
Waga lekka Peeter Mürk 285.0 11.
Waga półciężka Karl Oole 320.0 14.
Waga ciężka Aleksander Kask 400.0 Brązowy medal

Rowing pictogram.svg Wioślarstwo[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Konkurencja Zawodnik Wynik Miejsce
Jedynki Elmar Korko 7:44.1 Repasaże

Wrestling pictogram.svg Zapasy[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Konkurencja Zawodnik Wynik
Klasyczny, waga kogucia Evald Sikk 6.
Klasyczny, waga lekka Voldemar Väli Brązowy medal
Klasyczny, waga półśrednia Edgar Puusepp 4.
Klasyczny, waga średnia Voldemar Mägi 2 runda
Klasyczny, waga półciężka August Neo Brązowy medal
Klasyczny, waga ciężka Kristjan Palusalu Złoty medal
Wolny, waga lekka Adalbert Toots 4 runda
Wolny, waga półśrednia August Kukk 2 runda
Wolny, waga półciężka August Neo Serbny medal
Wolny, waga ciężka Evald Sikk Złoty medal

Sailing pictogram.svg Żeglarstwo[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Konkurencja Zawodnik Punkty Miejsce
Jole olimpijskie Erik Holst 78 17.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]