Flaga Kurgana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Kurgana
Flaga Kurgana
Informacje
Proporcje

2:3

Wprowadzona

18 lipca 2001

Flaga Kurgana (ros. Флаг Кургана) – jest oficjalnym symbolem miejskim Kurgana, przyjętym w obecnej formie 18 lipca 2001 przez radę miasta.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Flaga miasta Kurgan to prostokątny materiał w proporcjach (szerokość do długości) – 2:3, podzielony na dwa poziome pasy. Oba pasy są równej szerokości i długości. Dolny w barwie białej, górny w barwie zielonej. W górnej części dwa białe kurhany (wzgórza) nachodzące na siebie. Lewe wzgórze przesłania prawe. Każde z nich stanowi 2/9 długości całej flagi i 1/6 wysokości[1]. Dwa kurhany są oddzielone od siebie pasem zieleni.

Symbolika i historia[edytuj | edytuj kod]

Flaga oparta jest na herbie Kurgana[2]. Dwa kurhany (wzgórza) pojawiają się w herbie miasta już w XVI wieku, gdy tereny te były punktem handlowo-obronnym leżącym na rubieżach państwa rosyjskiego[3]. Symbolizować mają obronną przeszłość miasta, które skupione było wokół dwóch wzgórz[3]. Pojawiają się one także na pierwszym herbie nadanym Kurganowi przez cesarzową Katarzynę II[2]. Od tego czasu nie znikają one z wyobrażeń związanych z miastem, przetrwały nawet okres sowiecki, gdy także znajdowały się w herbie grodu[4]. Barwy biała i zielona użyte we fladze, są nie tylko historycznymi kolorami związanymi z Syberią, ale także mają odzwierciedlać nadzieję, zdrowie mieszkańców oraz piękno przyrody[3]. Flaga ma za zadanie symbolizować jedność terytorium miasta i jego mieszkańców, a także odzwierciedlać historię Kurgana, ciągłość jego dziejów, dumę oraz wartości jakie daje możliwość samostanowienia w ramach samorządu miejskiego[5].

18 lipca 2001 r. flaga w obecnej formie została przyjęta przez Kurgańską Radę Miejską[6]. Jako spełniająca normy weksylologiczne została ona zapisana Państwowym heraldycznym rejestrze Federacji Rosyjskiej pod numerem 849[1]. Zasady użycia flagi reguluje specjalna uchwała. Na jej podstawie flaga musi nieustannie powiewać nad budynkami samorządu miasta, zarówno reprezentującymi władzę wykonawczą jak i prawodawczą[5]. Należy ją umieszczać w biurach najwyższych władz, a także używać w czasie uroczystości państwowych i lokalnych jakie organizowane są w mieście[5]. W przypadku użycia wraz z flagą Federacji Rosyjskiej nie może być ona od niej większa[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]