Francesco Foscari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Francesco Foscari
FrancescoFoscariBastiani.jpg
Doge Francesco Foscari.png
65. doża Republiki Weneckiej
Okres panowania od 15 kwietnia 1423
do 1 września 1459
Poprzednik Tommaso Mocenigo
Następca Pasqual Malipiero
Dane biograficzne
Dynastia Foscari
Urodziny 19 czerwca 1373
Wenecja,
Republika Wenecka
Śmierć 1 września 1459
Wenecja,
Republika Wenecka
Dzieci Jacopo Foscari

Francesco Foscari (ur. 19 czerwca 1373 – zm. 1 września 1457) – doża Wenecji w latach 1423-1457.

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w zamożnej weneckiej rodzinie. W 1401 roku stanął na czele Weneckiej Rady Czterdziestu. Cztery lata później powierzono mu przewodnictwo Rady Dziesięciu, która w zastępstwie Rady Czterdziestu przejęła funkcję głównego organu władzy. W 1423 roku objął funkcję doży i wkrótce doprowadził do porozumienia z Florencją wymierzonego przeciwko władcy Mediolanu Filipowi Marii Viscontiemu.

Wojna z Mediolanem[edytuj | edytuj kod]

W 1426 roku wojska weneckie zajęły Brescię. Podpisano wówczas ukłąd pokojowy z Mediolanem, który jednak nie przetrwał długo i w 1433 roku Foscari znów zaatakował Mediolan. Żadnej ze stron nie udało się odnieść decydującego zwycięstwa i w 1436 roku w Ferrarze podpisano nowy układ pokojowy. W 1441 roku Foscari podjął kolejną próbę umocnienia pozycji Wenecji kosztem Mediolanu. Jego wojska zajęły Bolonię i Rawennę, przechylając w ten sposób układ sił na korzyść Wenecji. W 1443 Foscari roku zaatakował ponownie Mediolan. W 1446 roku siły weneckie sforsowały rzekę Addę i podchodząc w pobliże tego miasta. W 1447 roku zmarł władca Mediolanu Filip Maria Visconti, jednak Foscari kontynuował działania wojenne. Nie udało mu się jednak ostatecznie pokonać przeciwnika. Wyniszczającą obie strony wojnę zakończyło podpisanie w 1454 roku pokoju w Lodi, który utrzymał równowagę sił pomiędzy Wenecją, Florencją i Mediolanem.

Skutki wojny z Mediolanem[edytuj | edytuj kod]

Zajęty walką z Mediolanem, Foscari nie udzielił wystarczającej pomocy zagrożonemu przez Turków Konstantynopolowi. W 1453 roku wojska tureckie zdobyły to miasto, co wywołało negatywne skutki dla handlu weneckiego ze Wschodem. Niepowodzenie to zachwiało pozycją weneciego doży. Jego przeciwnicy oskarżyli go o zamordowanie admirała Piero Loredana i niesłuszne wygnanie jego syna. W październiku 1457 roku Forscariego zmuszono do ustąpienia z Rady Dziesięciu. Parę miesięcy później zmarł.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Francesco Hayez – Foscari

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alex Axelrod, Charles Phillips Władcy, tyrani, dyktatorzy. Leksykon, wyd. Politeja, Warszawa 2000.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons


Poprzednik
Tommaso Mocenigo
65. doża Wenecji
1423-1457
Następca
Pasqual Malipiero