Góry Kaskadowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Góry Kaskadowe
Najwyższy szczyt Mount Rainier – 4392 m n.p.m.
Długość 1100 km
Powierzchnia 150 000 km²
Jednostka dominująca Kordyliery
Kontynent Ameryka Północna
Państwo  Kanada
 Stany Zjednoczone
Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Góry Kaskadowe

Góry Kaskadowe (ang. Cascade Range, fr. Chaîne des Cascades) – pasmo górskie w Ameryce Północnej, wchodzące w skład Kordylierów.

Rozciągają się od rzeki Fraser w Kanadzie do Mount Shasta w Kalifornii. Posiadają liczne wygasłe wulkany, ale dwa spośród nich są czynne i wybuchały w ciągu ostatniego stulecia – Mount St. Helens (południowo-zachodnia część stanu Waszyngton wybuchł w 1980 powodując znaczne straty. Lassen Peak w północnej Kalifornii wybuchł po raz ostatni w 1921.

Najwyższymi szczytami pasma są Mount Rainier – 4392 m n.p.m. i Mount Shasta – 4317 m n.p.m. Inne wybitne szczyty to Mount Adams (3751 m n.p.m.) w stanie Washington i Mount Hood (3426 m n.p.m.) oraz Trzy Siostry w Oregonie. Główną rzeką jest Kolumbia, głównym miastem Seattle.

Góry Kaskadowe stanowią zaporę dla zachodnich wiatrów niosących znad Pacyfiku wilgotne masy powietrza, co powoduje znaczne ilości opadów deszczu. Spływające z gór rwące potoki potworzyły głębokie doliny gęsto porośnięte drzewami szpilkowymi i paprociami. Przez pasmo przebija się rzeka Kolumbia i liczne tunele kolejowe. Tunel Gór Kaskadowych (ang. Cascade Tunnel) jest najdłuższym tunelem na zachodniej półkuli. Przecina na długości 12,54 km granitowe grzbiety górskie w hrabstwach Chelan i King stanu Washington. Zbudowany został w roku 1929 przez linie kolejowe Great Northern Railway kosztem 25 milionów dolarów.