Gdolanka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gdolanka
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

powiat chełmski

Struga
Źródło
Miejsce rezerwat przyrody Bagno Serebryskie, okolice wsi Gotówka
Współrzędne

51°10′20″N 23°31′35″E/51,172222 23,526389

Ujście
Recypient Uherka
Miejsce

pomiędzy miejscowościami Ruda, Ruda-Kolonia i Ruda-Opalin

Współrzędne

51°15′17,3″N 23°36′57,0″E/51,254806 23,615833

Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Gdolankastruga[1] płynąca na terenie powiatu chełmskiego, gmin Chełm i Ruda-Huta, prawy dopływ Uherki. Nazwa oboczna – Gdola.

Źródła na mokradłach rezerwatu Bagno Serebryskie, ujście do Uherki pomiędzy miejscowościami Ruda, Ruda-Kolonia i Ruda-Opalin (dolny bieg Gdolanki stanowi granicę pomiędzy Rudą-Kolonią i Rudą-Opalinem, a wzdłuż Uherki na zachód od ujścia Gdolanki biegnie granica pomiędzy Rudą-Kolonią i Rudą, na wschód pomiędzy Rudą-Opalinem i Rudą).

Nad strugą położone są następujące miejscowości: Srebrzyszcze, Brzeźno, Kępa, Karolinów, Tarnówka, Gdola, Chromówka, Ruda-Huta, Ruda-Kolonia, Ruda-Opalin, Ruda. W Rudzie-Hucie i Rudzie-Opalinie bieg strugi krzyżuje się z torami linii kolejowej Chełm – Włodawa, są tam zbudowane jednoprzęsłowe mosty wsparte na przyczółkach wykonanych z ociosanego kamienia, stanowiących ciekawy przykład dawnej roboty kamieniarskiej.

W górnym i środkowym biegu płynie przez równy, płaski teren Obniżenia Dubienki, wyraźnie zaznaczona dolina zaczyna się od mostu na drodze powiatowej w centrum miejscowości Ruda-Huta i dalej wzdłuż dolnego biegu, gdzie zaczynają się pojawiać niewysokie wzgórza północnego łańcucha Pagórów Chełmskich, tzw. Łuku Uhruskiego. Dolina rzeczna ma tu miejscami dosyć strome stoki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]